Lyžaři a snowboardisté v kraji vytáhli díky svatému Martinovi svou zaprášenou zimní výbavu o několik týdnů dříve. Na další sníh si ale musejí počkat. Meteorologové totiž slibují teplý víkend.

„Zejména v pátek a v sobotu čekáme oteplení. Odpoledne by mohlo být až osm stupňů nad nulou. S vyššími teplotami počítáme i na horách, sněhová pokrývka se tak na jižní Moravě výrazně ztenčí,“ vzkázal meteorolog Miloslav Hradil.

Vlekaře a lyžaře potěší rosničky až příští týden. Slibují totiž sněžení a také ochlazení. Na Mikuláše už by podle nich mělo být sněhu dost.
„Příští týden čekáme v nížinách teploty kolem nuly. Díky občasnému sněžení bude sněhové pokrývky postupně přibývat,“ dodal Hradil.

Na jižní Moravě se ale už od půlky listopadu lyžuje, zatím většinou jen o víkendu. Například v Hořicích na Blanensku si sněhu užívají už několik dnů. „Chtěla jsem vyzkoušet první letošní sníh. Mají tu díky zkušebnímu provozu slevněné jízdy, takže lyžuji skoro zadarmo,“ pochvalovala si lyžařka Eva Novotná.

Vlekařům ještě o víkedu sníh nechyběl, spíše si stěžovali na nedostatek lyžařů.
„Lidé zkrátka nejsou zvyklí, že by vleky jely v půlce listopadu,“ dodal správce lyžařského areálu Hořice Jaroslav Ondroušek.
Lidé Znojemsku si za sněhem raději zajedou k Jihlavě nebo na Rakouské sjezdovky k Lackenhofu.

Na zimu jsou připravení i v Němčičkách na Břeclavsku. Teplo ale zasněžování nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě nepřálo.
„V pátek mrzlo, tak jsme mohli zasněžovat. Potřebujeme ale víc takových dní,“ řekl šéf lyžařského areálu Jaroslav Stávek. Vlekaři v Němčičkách denně kontrolují teploměr. Na zasněžování jim stačí tři stupně pod nulou.

Na Hodonínsku a Vyškovsku jezdí zkoušet první sníh na nejbližší sjezdovku do Zlínského kraje. Stupava je nové osvětlené lyžařské centrum i s nočním lyžováním. I přes vyšší teploty je tu pořád na čem lyžovat. Areál hlásí pětadvacet centimetrů.

„Zůstalo něco málo napadaného sněhu, ale musíme zasněžovat,“ uvedla majitelka stupavského Skiparku Bohdana Orlová.
Zábavu i na troše sněhu nedočkavým zaručí adrenalinový sport snowkiting. Stačí jim drak a volná plocha bez drátů.
„Kurz stojí asi tři a půl tisíce. Lidé se naučí ovládat draka, který je táhne, a koordinovat pohyb s lyžemi nebo snowboardem. Pak můžou jedit kdekoli, i do kopce,“ řekl Jan Rohleder ze serveru snowkiting.cz.

 

Kam na lyže

Blanensko:
Blansko-Hořice: (lyžuje se o víkendech)
Permanentka: 100 Kč – 100 bodů
Sjezdovka 320 m /8 bodů, 200m /6 bodů
Vavřinec:
(lyžuje se o víkendech)
Sjezdovka 200 m, cena 20 Kč/hodinu
Hluboké u Kunštátu: (lyžuje se)
Sjezdovka 500 m, 550 m
Permanentka: 60 Kč – 60 bodů,
Hodonín u Kunštátu:
(nelyžuje se)
Sjezdovka 550 m
Víkend: 8 Kč/jízda
Olešnice na Moravě: (nelyžuje se)
Víkend: 8 Kč/jízda, týden: 7 Kč/ jízda. Sjezdovka 500 m

Hodonínsko, Vyškovsko:
nejbližší středisko Stupava na Zlínsku: (lyžuje se)
Permanentka: 210 Kč/ 60 bodů
Sjezdovka 340 m – 2 body, 315 m – 2 body, 170 m – 1 bod, 90 m – zdarma

Břeclavsko:
Němčičky (nelyžuje se)
Sjezdovka 250 m. Cena: 120 Kč/ 15 jízd

Znojemsko:
Nejblíže sjezdovky Čeřínek (nelyžuje se) a Šacberk (lyžuje se) na Jihlavsku a sjezdovky u Lackenhofu v Rakousku.

Brněnsko
Předklášteří: (nelyžuje se)
Permanentka: 100 Kč – 100 bodů
Sjezdovka 480 m, 550 m, 630 m.

 

 

Stopu si musí projet sami

Nejen přiléhavý dres a kondičku potřebují běžkaři v kraji. Ti náročnější se neobejdou bez strojem upravené běžecké stopy. Na jihu Moravy je jich ale žalostně málo. Běžkaři si musí trasu projet sami.

„Například na Brněnsku opravdu chybí strojem upravené stopy. Běžkařské a biatlonové kluby na přístroje zatím nemají peníze. Žádali jsme o grant, dostali jsme však pouze polovinu, takže ani letos stopy nebudou,“ uvedl ředitel Klubu biatlonistů Střelka Brno Vít Effenbach.

Podle něj je na techniku třeba třista tisíc korun. Klubu chybí sto padesát tisíc.
Za nejbližšími strojově upravenými stopami se tak nároční běžkaři musejí vydat až na Sloupsko a k Hořicím na Blanensku.

„Další upravené stopy jsou v Novém Městě na Moravě. Lidé tak za běžkami jezdí až na Vysočinu. Je to dále, ale projížďka stojí za to,“ vzkázal předseda Klubu orientačních sportů Tesla Brno Zbyněk Pospíšek.
Rekreačním běžkařům ale krajina kolem Brna stačí, i když si musí stopy vyšlápnout sami. „Lidé se rádi vydávají do Mariánského údolí, k přehradě, Soběšicím nebo k Líšni směrem na Ochoz. Stopy jsou tam většinou vyšlápnuté od turistů,“ dodává Pospíšek.

Oblíbené je také okolí Útěchova a Ořešína.V Ořešíně mají výhodu běžkaři bez aut. Díky návaznosti na městskou hromadnou dopravu je to oblíbený start pro výlet do okolí Brna.
„Trasy kolem Ořešína lidé využívají už dva týdny. Je tu o dva až tři stupně chladněji než ve městě, takže tu sníh déle vydrží,“ popsal oblíbené trasy starosta Ořešína Jan Levíček.

„Jezdím hlavně za Ořešín. Většinou jedu lesem až do Útěchova. Líbí se mi ta projížďka krásnou přírodou. A není vůbec náročná. Jen někdy o víkendech je tam právě kvůli tomu až moc lidí,“ řekl student Kamil Poledník, který běžky poprvé provětral už o tomhle víkendu.
„Běžkaři kolem nás sviští už od svatého Martina. Brňané využívají pět tras od jednoho kilometru až po tu nejdelší – sedmi a půl kilometrovou,“ řekl starosta Útěchova Zdeněk Drahoš.