Bývalý kytarista populární kapely Hraczki Petr Macinka z Břeclavi totiž pracuje v tiskovém odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause. „Původně jsem usiloval o práci na úřadu vlády, kde tehdejší premiérův tajemník, můj současný šéf Radim Ochvat, dával dohromady tým lidí, který se měl věnovat komunikaci. Nakonec se ovšem stal mluvčím prezidenta a mě si vzal s sebou,“ popisuje svůj nástup na Hrad dvaatřicetiletý muž, jehož náplní práce je především komunikace s novináři.

„Každý den začínám přečtením všech novin, ostatní povinnosti jsou pak zpravidla určené programem pana prezidenta. V minulých dnech se v roli hostitele setkal například s německým prezidentem. Přijal také ministra vnitra či policejního prezidenta. Nyní nás čeká prezidentova účast na Euro Business Breakfast, nebo třeba natáčení diskusního pořadu pro televizi Prima,“ vyjmenovává sympatický rodák z Břeclavi některé z akcí, na nichž se tým podílí.

Setkání s papežem

Zajímavých událostí, které za dobu svého působení na Hradě zažil, je poměrně hodně. „Zajímavé pro mě určitě bylo loňské setkání s Jeho Svatostí papežem Benediktem XVI. při jeho třídenní návštěvě České republiky,“ vyznává se Macinka.

„Člověka rovněž potěší, když pak, například jako na nedávném summitu NATO v Lisabonu, potkáváte lidi z blízkého okolí prezidentů Obamy a Medveděva a oni vesele zdraví a vzpomínají na vzájemnou spolupráci,“ usmívá se muž, který v současnosti už přesídlil do Prahy.

Záhy však dodává, že nejde ani tak o to, být něčím nebo někým ohromený, ale spíše o to, aby člověk odvedl dobře a kvalitně zadanou práci. V souvislosti s tím vzpomíná Macinka také na nedávnou dobu, kdy mu nezbývalo než plnit svoje pracovní povinnosti pro kancelář prezidenta třeba i těsně před vystoupením.

„Dobře si pamatuji, jak jsem v šatně jednoho metalového klubu v bavorském Chamu – kde jsme s kapelou o čtvrt hodiny později hráli koncert – posílal novinářům projev pana prezidenta, který zrovna pronesl ve Washingtonu na zasedání Valného shromáždění OSN,“ říká Macinka s tím, že člověk musí být vždy tak trochu v práci, i když právě nesedí v kanceláři.

Podle vlastních slov zdědil zaměstnanec Kanceláře prezidenta hudební vlohy po rodičích. „Matka byla v minulosti dlouholetou členkou známého folklórního souboru Břeclavan. No a otec je nejen na jižní Moravě uznávaným hudebníkem dodnes,“ přemýšlí nahlas nad původem svých uměleckých genů dvaatřicetiletý kytarista, který nejen s Hraczkami odehrál desítky koncertů po celé republice.

„Skupinu Hraczki jsme, tehdy ještě jako Janis‘ Toys, s Tomášem Tesařem založili před čtrnácti lety. Naše cesty se sice rozešly, ale zaznamenal jsem, že se kluci dali zase dohromady. Nedávno jsem měl možnost jejich tvorbu slyšet, ale s původními Hraczkami to nemá kromě zpěvu nic společného. Doufám jen, že tento přerod zvládnou dobře, když už si tak trochu neuváženě a pro kompletně jiný projekt ponechali náš starý název Hraczki,“ zamýšlí se Macinka.

Jako Břeclavan má k městu stále velmi blízký vztah. „Dění v Břeclavi a na Břeclavsku velmi pozorně sleduji. Zajímá mě, co se u nás děje. O to víc, když možností přijet na pár dní je stále méně. Díky charakteru své práce mám ale celkem dobrý přístup k břeclavskému regionálnímu tisku, a tak vnímám aktuální problémy města,“ potvrzuje dvaatřicetiletý muž, že mu zkrátka nic neunikne.