Osmého osmý 2008 nevzplane jen olympijský oheň v daleké Číně. Zvláštní význam tomuto datu přikládají i desítky zamilovaných obyvatel na Břeclavsku.

Podobně jako „Říši středu“, kde číslice osm symbolizuje hojnost a sílu, přitahuje páteční den především páry z Lednice. „Musím říct, že tento termín páry velice láká. Máme dokonce sedm obřadů, a to i přesto, že je pátek. Čtyři z toho budeme mít na zámku,“ podotkla Jana Valášková z matričního úřadu v Lednici.

V Pohořelicích budou mít s přípravou svateb také plné ruce práce. „Máme v neúřední den hned tři svatby, to nikdo nečekal,“ podivovala se Anna Flondrová z pohořelické matriky.

Ne všichni, kteří chtějí v blízké budoucnosti vstoupit do manželského svazku, přikládají „osmičkám“ zvláštní význam. Například ve Valticích a Podivíně budou tento pátek oddávající zcela bez práce. V Břeclavi evidují pouze tři svatby. Žádný boom neočekávají ani v Mikulově, který je díky svým památkám a architektuře tradičně vyhledávaným místem lidí, kteří si chtějí říct své „ano“. „Máme jedinou svatbu, možná přibude ještě druhá. Ale ani loni u sedmého sedmý to nebylo jiné. Asi u nás není po těchto magických termínech poptávka,“ myslí si Jarmila Kadlecová z mikulovské matriky.

Zamilovaní na Břeclavsku evidentně nevsázejí jen na den se třemi osmičkami. Například v Hustopečích se chystá k důležitému životnímu kroku devět dvojic až třicátého srpna, zatímco tento pátek přibudou pouze dvě manželství. „V pátek máme jedinou dvojsvatbu. Ale třicátého srpna máme dokonce devět svateb, což si nedokážu vysvětlit,“ kroutila hlavou Dagmar Kočí z matričního úřadu v Hustopečích.

Někteří přemýšlí ještě dlouhodoběji dopředu. „My jsme plánovali svatbu na devátého devátý 2009,“ pochlubila se například Petra Komosná z Krumvíře, „ale je to bohužel uprostřed týdne, takže jsme to museli přesunout na pátého devátý,“ dodala na vysvětlenou.

O tom, že zamilované láká svatba v termínu, který je lehce k zapamatování a má také symbolický význam, se přesvědčily matriční úřady na Břeclavsku především v uplynulém roce. Datum 7. 7 2007 přilákalo k vdavkám a ženitbě rekordní počet dvojic. Na první pohled lákavá skladba čísel se odrazila na počtu novomanželů zejména v Břeclavi, kde na stejný den naplánovalo svatbu jedenáct párů.

„Vůbec jsme nepředpokládali, že o toto datum bude až takový zájem. Když zapátrám v paměti, ani nevím, kdy jsme naposledy měli tak nabitý program,“ divila se tehdy Věra Šperlová z matričního úřadu v Břeclavi.