Venku panuje příjemné slunečné počasí. Návštěvníci jsou vesměs v krátkých rukávech, se slunečními brýlemi. Někteří posedávají na lavičce před sklepem, jiní si usazují na blízký trávník.

„Přišlo téměř patnáct set lidí, což je oproti loňskému roku čtyřicetiprocentní nárůst," pochvaluje si předseda pořádajícího spolku Víno z Velkých Pavlovic, Pavel Lacina.

Do Valtic se sjeli milovníci vín. Tamní vinné trhy jsou v plném proudu.
Valtické vinné trhy: oslava šampionů a trpká příchuť petice

Sám jen na chvíli vychází před svůj sklep, na vína se u něj i u okolních vinařů stojí krátké fronty. Celkem má v sobotu otevřeno jednadvacet vinařství. Lacina nadšencům nabízí i marhulové víno. „Z Pavlovic jsem jediný, kdo ho dělá, v republice ne. Myslím však, že jsem jediný, kdo má sto procent ovocné složky," usmívá se vinař.

Na akci jsou milovníci vín různých chutí. „Měl byste nějaké sladší?" ptá se jeden z mužů.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Mladá žena o chvíli později pro změnu touží po suchém vzorku. „Suchá jsou všechna kromě Pálavy," odvětí jeden z nalévajících a už jí radí, aby zkusila Chardonnay. Podle jejího pohledu se trefil do ženina vkusu.

Vedle jiná žena dostává také bílé víno a navíc to má i s krátkým komentářem od vinaře. „Už jsem se bála, že to budu mít bez příběhu," podotkne. Radost nekazí ani déšť, který se snáší na město okolo třetí hodiny.

Valtičtí vinaři a žehnání vín v zámecké jízdárně. Ilustrační snímek.
Spotřební daň na tichá vína nás zničí, míní vinaři z jihu Moravy. Vznikla petice

Sklepy ve Velkých Pavlovcích jsou pro návštěvníky otevřené od jedenácti dopoledne do šesti hodin podvečer. Letos navíc s novinkou. „Poprvé jsme dělali kulturní program před akcí. A to před městským úřadem, kde si lidé vždy berou klokaní kapsičky," říká Lacina.

Zahrála cimbálová muzika, vystoupil hanácko-slovácký krúžek. „Také jsme představili čtyři odrůdy, které se šlechtily ve Velkých Pavlovicích. Aurelius, Pálava, André a Agni," vyjmenovává Lacina.