„Je to vůbec první knížka, která mi vyšla. Začal jsem ji psát už před pětadvaceti lety, tedy několik let po tom, co jsem se vrátil z vojny. Dokončil jsem ji ale až letos. Původně jsem ji začal psát pro sebe do šuplíku, ale když mi nakladatel poslal leták s nabídkou nových knih, oslovil jsem ho. Poslal jsem mu úryvek z knížky a nakonec jsme navázali spolupráci,“ vypráví Podveský.

Děj knížky se odehrává v Mikulově a v Českém Krumlově. Tam byl její autor na přelomu šedesátých a sedmdesátých let na vojně. Do děje se prolínají i jeho vzpomínky na mládí strávené na střední škole v Břeclavi.

„Narodil jsem se ve Svatobořicích a část dětství jsem prožil v Nikolčicích. Už ale padesát let žiji v Břeclavi a prožil jsem tady svoje studentská léta,“ popisuje muž, který je dnes majitelem realitní kanceláře.

Knížka je podle něj z osmdesáti procent autobiografie. „Moje postava se jmenuje Marek a představuje se hned v úvodu. Určitě se v jednotlivých postavách poznají i moji kamarádi a známí. Většina příběhů je humorně laděných, přestože je v knize zmínka i o osmašedesátém roce,“ připomíná.
Inspiraci Tankovým praporem nebo Černými barony autor knížky vylučuje.

„V době, kdy jsem to psal, se o nich ani nevědělo. Důvodem bylo spíš to, že když se chlapi sešli v hospodě, tak se vždycky stočila řeč na vojnu,“ bilancuje.

Knížka je dostupná v knihkupectvích v Břeclavi. Ilustroval ji známý hodonínský karikaturista Jiří Hiršl.