Chtěli ještě dceru. Podařilo se. Anna Machálková z Týnce přivedla v minulých dnech na svět dívenku, která nese její jméno. Na první pohled jde v břeclavské nemocnici o popis zcela běžné situace…

…přesto ale bylo něco jinak.

Dítě při příchodu na svět vážilo více než pět a půl kila. Přesně: 5,65 kilogramu. Pro Břeclav je to rekord posledních deseti let.

Na malou Annu i její matku, která rodila přirozenou cestou, budou břeclavští porodníci a zdravotní sestry zřejmě ještě dlouho vzpomínat. „Porod byl hodně náročný, ale díky personálu jsem to zvládla. Hodně mi pomohla porodní asistentka, klobouk dolů před ní. Všichni se mnou měli velké strpení," vysekla Machálková poklonu všem, kteří ji pomáhali.

O císařském řezu uvažovala až v případě, že by přirozený porod nebyl možný. Když byla žena den před porodem na ultrazvuku, odhadovaná váha dítěte se pohybovala kolem čtyř kil. Paradoxem je, že pokud by byl odhad správný, stala by se malá Anna nejlehčím ze tří potomků, které Machálková přivedla na svět. „Naše první dítě mělo rovných pět kilo, druhé čtyři kila sedmdesát gramů," říkala hrdá rodička.

Dívenka ale nakonec své sourozence překonala. „Je velmi hodná, nají se a spinká. Hodné, vyrovnané miminko," mluvila žena o dceři.

Doprovod partnera

Regionální rekordmankou je dívka, která se přirozeně narodila před deseti lety. Vážila 6,2 kilogramu. Mezi chlapci vyčnívá ten z roku 2011 s 5,3 ki­logramu. Absolutní rekord pochází z Itálie, kde v polovině padesátých let minulého století přišlo na svět dítě s váhou přesahující deset kilo.

„Pokud je hmotnost dítěte nad pět kilogramů, je v dnešní době riziko poškození poměrně malé. Organismus dítěte je plně vyvinut, pokud vázne klasický porod, tak se provede porod císařským řezem," uvedl primář dětského oddělení Pavel Vajčner.

Letos se v břeclavské nemocnici poprvé nadechlo 175 dětí, což je o šest více, než za stejné období loňského roku. Údaj je platný k uplynulému pátku. „Většina porodů probíhá přirozeně a způsobem, který rodičce nejvíc vyhovuje, tedy podle vlastního porodního plánu. Nástřih provádíme jen v nejnutnějších případech, rodička má po celou dobu volný pohyb, může využívat relaxační prostředky, vanu, míče, sprchu podle vlastního uvážení. Doprovod partnera je samozřejmostí a nově již bez poplatku," vzkázal lékař Michal Bambas.

Celkový počet porodů za rok se v Břeclavi pohybuje kolem 950. „Počet porodů v břeclavské porodnici je již řadu let na stejných číslech, přestože porodnost v kraji i v republice klesá a porodnice vesměs hlásí pokles počtu porodů. Vysvětlujeme si to tím, že kromě místních, naši porodnici stále více vyhledávají rodičky z jiných, i vzdálených regionů. Snažíme se rodičkám poskytnout nejen nejkvalitnější odbornou péči, ale i přátelské a vlídné prostředí porodních sálů," dodal Bambas.