Vyhledávaná událost spojená s uměním je součástí kultury v Břeclavi od roku 2001. „Už bylo deset kalendářů, které křtily ženy a tento bude vlastně třetí, co křtí muž," zavzpomínal Vojtek.

Loni se aktu chopil zpěvák Jožka Černý. V předchozích letech to byl také Jakub Vágner a z žen například Barbora Špotáková či Chantal Poullain. „Těšíme se na rok 2021. To si pozveme všech deset žen a deset mužů," odhalil s úsměvem umělec plány.

Setkání „motýlků"

Každý rok s manželkou hledají někoho zajímavého. „Jelikož jsme soukromá galerie, nemáme žádná nařízení z vrchu, koho máme pozvat. To nám dává svobodu. Vždy hledáme někoho, o kom se hodně mluví a kdo je lidem blízký. Myslím, že i okolí potom ocení, když vybereme správnou a zajímavou osobnost," řekl malíř.

Letos se tedy role kmotra ujme Jan Pirk. „Věřím, že lidé nejen vnímají, ale že i cítí, jestli k vám patří v duchu rčení vrána k vráně sedá. Vím, že profesor Pirk je poctivý, pracovitý a sportovec. A navíc nosí motýlka jako já. Možná si ho taky vezmu," usmíval se Vojtek. Výběr hostů ocenila i průvodkyně ze synagogy Milena Ziková. „Pan Vojtek tady pořádá již několikátý křest a vždy je to velmi navštěvovaná událost Bývá tady plno nejen díky panu malíři, ale právě také díky zajímavým osobnostem," nechala se slyšet Ziková.

Na programu je i vystoupení cimbálové muziky Primáš. „Moc si vážím toho, že budou součástí křtu. Jsou naprosto úžasní. A také si samozřejmě cením mých dalších hostů, a to manželů Krčkových," prozradil další hosty Vojtek.

Osobnosti přitahují

Gabriela a Jaroslav Krčkovi jsou z Muziky Bohemiky, jež se zpracovává anonymní a lidovou hudbu. „Přiznám se, že jsem je dříve neznal, moje žena ano. Slyšel jsem je mluvit v rozhlase, tak jsem jim potom hned zatelefonoval a spřátelili jsme se," vyprávěl galerista.

Křest jako již tradičně doprovodí výstava Vojtkových obrazů a rovněž představení jeho nové knihy Buď vůle Tvá. „Také oceníme pět lidí diplomem, který nazýváme Cena galerie," odtajnil.

Program, jenž bude trvat hodinu a půl, navštíví i Ilona Slávková z Břeclavi. „Již před pár lety jsem se byla na křtu kalendáře podívat. Vojtkovy obrazy se mi libí a když je to navíc spojené s návštěvou známé osobnosti, o to víc je člověk zvědavý," řekla žena.

Malíř Vojtek uspořádal více než sto osmdesát samostatných výstav v České republice i v zahraničí. Jeho obrazy mají zastoupení v soukromých sbírkách a galeriích v desítkách zemích světa.