„S manželkou Jitkou jsme k této příležitosti připravili unikátní výstavu, která ponese název Hledání lásky k rodnému kraji. Představím na ní obrazy, které lidé dosud neměli možnost spatřit,“ prozrazuje Vojtek, se kterým si život pohrával různě.

„Osud se mnou hraje takovou zvláštní hru. Já jen poslouchám a jdu mu vstříc. Devítka, ke které se brzy přiblížím, je pro mě významným číslem. Přestože jsem vystřídal i devatero zaměstnání, narodil jsem se jako malíř. To vím jistě. Kdybych nemaloval, dávno nežiji. Každý obraz je pro mě novým dobrodružstvím,“ usmívá se vitální muž a rodák z Horních Bojanovic.

Ilustrační foto.
Vlak pojede až za dlouho, říkají si hazardéři. Na kolejích loni zemřelo 22 lidí

Právě krajina jižní Moravy pod Pálavou se stala ústředním motivem a společným jmenovatelem všech jeho děl. Přesah bude mít i v psané podobě.

„Na vernisáži výstavy Hledání lásky k rodnému kraji představíme i stejnojmennou knihu. Při jejím sestavování jsme vycházeli z výzvy Svazu československých umělců z roku 1972 žádající výtvarníky o zachycení krajiny jižní Moravy před výstavbou Novomlýnských nádrží. Manžel tehdy neúnavně po celý rok jezdil ke vznikajícím nádržím a zaznamenával proměnu krajiny v jejich okolí,“ vysvětluje Jitka Vojtková.

Kniha obsahuje na 136 umělcových obrazů, ať už dobových nebo olejomaleb ze současnosti.

„Doplněná je i o myšlenky a pocity lidí různých oborů, kteří s námi sdílí hluboký vztah ke zdejší krajině,“ říká Vojtková a dodává, že vernisáž výstavy se uskuteční v břeclavském muzeu Pod Vodárnou čtyřiadvacátého ledna od pěti hodin odpoledne.

Břeclav zažila v pátečním odpoledni tradiční tříkrálový průvod.
Tříkrálový průvod zpestřili velbloudi. Kromě zkušeného Šajtana i mladá samička