O co se jedná? Známý výtvarník právě pracuje na filmové klapce pro zlínský Minisalon – prestižní vrchol kulturního programu tamního Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

„Když jsem se dozvěděl, že je tady možnost, abych přispěl svým dílem, neváhal jsem. Ale je to zásluha především mé ženy, která je takovým pátračem, hodně věcí zařizuje,“ říká skromně čtyřiasedmdesá­tiletý umělec.

Jednoho však lituje, přispět pro zlínský festival chtěl již dříve. „Možná jsem se měl připomenout, na druhou stranu je možné, že na mě i trochu pozapomněli,“ přemítá.

S filmovou klapkou, která se následně vydraží, je téměř hotov. Při rozhodování, jakým motivem klapku opatřit, měl sice několik dilemat, nakonec však zvítězila jeho tolik typická tvorba.

„Zvolil jsem motiv lužního lesa, jsou na něm vzlétající ptáci, samotná krajina, jak se říká, je zmizelá krajina. Jinak momentálně se už chytám na třetí vrstvu obrazu, takže již dodělávám detaily,“ usmívá se břeclavský výtvarník.

Loni malovali pro zlínský festival například Jan Saudek, Boris Jirků, Kristian Kodet nebo Iva Hüttnerová. Každá klapka se vydražila za desítky tisíc korun, které putovaly na humanitární účely. Kromě Antonína Vojtka přiveze letos do Zlína svou verzi klapky i malířka Jana Predikantová z Mikulova.