V projektu, který se zaměřuje na na podporu českého odborného školství, propagaci řemeslných oborů a zlepšení celospolečenského povědomí o jejich možnostech a potenciálu, se hustopečští malíři umístili na výborném druhém místě.

„Naše škola vyslala jedno soutěžní mužstvo v oboru malíř – natěrač. Sestavené bylo ze žáků třetího ročníku René Kohoutka, Františka Kučery a také učitele odborného výcviku Jiřího Najgebauera,“ sdělil zástupce ředitele střední odborné školy a učiliště Milan Schovanec.

V této soutěžní disciplíně podle jeho vyjádření změřilo své síly na deset dvoučlenných týmů z celé České republiky. „Jejich úkolem bylo ve stanoveném čase zhotovit zadaný geometrický obrazec a provést vybarvení i barevné sladění všech jeho prvků. Dalším krokem potom byla volná tvorba,“ popsal Schovanec, co všechno musely týmy splnit.

Jak podotkl, první místo obsadilo Odborné učiliště a praktická škola Hlučín. Hustopečští na ně sice nestačili, předběhli však třetí Střední odborné učiliště Uherský Brod.

„Našim žákům doslova uteklo první místo jen o několik málo bodů,“ prozradil s jemným náznakem lítosti v hlase zástupce ředitele.

Obor malíř a lakýrník má podle jeho slov na hustopečském středním odborném učilišti již dlouholetou tradici. „Je škoda, že v současné době je o něj jen minimální zájem. V posledních letech jej otevíráme skutečně pouze s obtížemi. Nejspíš je to i tím, že učební obory společnost vnímá jako méněcenné,“ zamyslel se Schovanec a naznačil tak, že soutěže typu Machři roku 2011 by mohli kromě klání mezi školami pomoci dogmata o učebních oborech vyvracet.

Machři roku 2011 nebyli poslední událostí, které se hustopečská střední odborná škola a učiliště v letošním roce zúčastní.

„Další prezentace školy bude mezi třetím a sedmým říjnem na třiapadesátém ročníku brněnského Strojírenského veletrhu. Pod záštitou kraje se tam koná také čtvrtý ročník odborného vzdělávání. Na tom se mohou vycházející žáci devátých tříd seznámit se školami zaměřenými na strojírenství, elektrotechniku a automobilový průmysl. Rovněž jsou pro zájemce připravení zástupci prezentujících se škol či prohlídky expozice strojírenských firem,“ nalákal Schovanec.