První ročník akce, na níž soutěží malotraktory domácí i tovární výroby, má v sobotu na Panském kopci u Podivína úspěch. Přestože závody vrcholí jízdami do strmého kopce, všichni odjíždějí v pořádku.

Traktorů se na závodní trase schází rovných deset. „Přihlásil jsem se z recese. Jsem v důchodu a malotraktory jsou můj koníček. Doma mám ještě jeden stroj, závodit budu ale se svým Junákem. Má vlastní topení, rádio, odklápěcí střechu, dvanáctistupňovou převodovku a motor ze Škody Spartak. Tahle jedenáctistovka může jet až sedmdesát za hodinu," chlubí se čtyřiašedesátiletý Oldřich Hušák z Charvátské Nové Vsi.

Závodní stroj si dovezl jako ostatní na přívěsném vozíku. Dodává ale, že by jeho hráškově zelený Junák cestu hravě zvládl i po vlastní ose.

Malotraktorová promenáda

Malotraktory mají sraz v deset dopoledne. Při spanilé jízdě hodinu nato projíždí několikrát centrem Podivína. Řidiči se neostýchají a zvou na netradiční závody lidi přímo z ulice. „Pojďte se podívat, neseďte doma," křičí v sobotu i kamarádi netradičních závodníků z tažených valníků.

Kolem poledne už jsou všechny stroje seřazené pod kopcem. A těší se zájmu dětí i technických fan­dů. „To je jasný Trabant. Ne ne, ten motor je určitě z dvanáctsettroj­ky," přou se i dospělí.

Prodlevám čelí organizátoři nabídkou občerstvení, hudby a zábavy pro děti na nafukovacích atrakcích. „Přijeli jsme ze sousedních Rakvic a líbí se nám tu. Jako ostatní jsme natěšení na závody. Organizačně vše funguje. Ještě jsme si dali pivo a jdeme sledovat, co se bude dít na trati," chválí první Podivínský mazec pětadvacetiletý Pavel Jilčík, který na adrenalinové klání vzal i rodiče.

Po rovině i do kopce

Závody začínají kolem tři čtvrtě na jednu. Desítka odvážných nejprve absolvuje delší a bezpečnější etapu. S různými výkony. Jednička jede s českou vlaječkou, na závody ale není stavěná. Posměváčci se škodolibě chichotají. Střídá ji tovární mašina, která nezná problémy. Jiní motoroví pomocníci zase připomínají spíše terénní čtyřkolky. Jako poslední jede zelený Junák, který v zatáčkách metá bahno jako motorka v cross country.

Druhá etapa vede do ostrého kopce. Slabším strojům lidé pomáhají tlačit, aby dojeli všichni účastníci. Někteří jdou do druhé půle stejně jako do první. Na plný plyn. Celý závod se však naštěstí obejde bez zranění.

„Jsem s premiérou spokojený. Mrzí mě jen neúčast domácích. Slíbili, že přijede třináct traktorů z Podivína. Dorazily jen čtyři. Přitom počasí vyšlo a nebyl ani pracovní den. Jak ale říkali kamarádi z jiných traktoriád, první dva ročníky jsou vždy slabší," nenechal si zkazit radost ředitel akce Rostislav Svačina.

PETR VLASÁK