A v neposlední řadě se zdokonalují například i v jemné motorice.

“Rozhodně to neznamená, že kroužek je určený výhradně nemocným dětem. Všech osm dětí, které se schází jednou týdně ve školním klubu, je zdravých. Ty zakřiknuté se rozpovídají, ty hyperaktivní si uvědomí, že i ti druzí jim mají co říct," přibližuje výsledky arteterapie Drábová.

Akvarely, voskovky, lepidla a nejrůznější modelovací hmoty se v rukou dětí rychle střídají. Se zaujetím tak dávají hmotnou podobu tomu o čem si předtím společně povídaly. „Může to být pohádka nebo společné zážitky. Nedávno jsme také například malovaly nepořádek v místním rybníce. Vznikla z toho pestrá pocitová dílka,“ uvádí výtvarnice.

Podle ní je činnost dětí v kroužku rozdělena do tří částí. Úvodní povídací vystřídá prostor pro hru. „Hrou se děti učí vnímat vlastní tělo, pohybovat se a orientovat v prostoru. Stačí jen pár minut hry a pohybu a děti se odreagují, uklidní a mohou se lépe soustředit na další práci,“ upřesňuje pedagožka. Teprve potom přichází na řadu tvorba a s ní arteterapie.

“Kresbou, malbou a tvořením děti sdělují svůj zážitek ze hry, svou zkušenost, svoje pocity. Zároveň rozvíjejí jemnou motoriku a další oblasti osobnosti. Nekladu obzvláštní důraz na výsledek, ale snažím se, aby si průběh práce děti užily. Jinými slovy není pro mě důležitý dokonalý obrázek, ale účast dětí, jejich prožitek, seznámení se s různými materiály. A pokud přinese tvorba radost a nadšení, je to jen bonus," říká Drábová.

Má profesionální zkušenosti. Po studiích na Pedagogické fakultě Jihočeské university v Českých Budějovicích se věnovala hendikepovaným dětem v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Pomáhala jim vracet zručnost i napravit psychiku. „Je to dobrý pocit vidět postupem času na obrázcích dětí nenásilný posun k lepšímu,“ svěřuje se.

Dílka, z nichž vyzařují především emoce, by si dal leckterý dospělý klidně zarámovat a vystavil doma v obýváku. V těchto dnech je mohou vidět i návštěvníci vranovické knihovny. Výstavu, která potrvá do třináctého listopadu, zahajovala i neobvyklá vernisáž. Pracovní výtvarný „stůl“ vznikl přímo na podlaze a ke společné tvorbě poklekli se svými dětmi i jejich rodiče.