Nekomerční časopis však stále hledá peníze na vydávání, kde se dá. Už loni mělo nízkorozpočtové občanské sdružení, které se o jeho chod stará, problémy sehnat je. Podle všeho je to v tomto roce podobné.

v číslech
- poprvé vyšel v srpnu 1946
- 18 let časopis nevycházel (pátý ročník až v roce 1969)
- 36 stran je současný rozsah včetně obálky
- Malovaný kraj stojí 45 korun
- 1,3 milionu korun jsou celkové roční náklady časopisu
- 150 tisíc korun tvoří letošní dotace od města Břeclav

Město Břeclav navýšilo před pár dny letošní stotisícovou dotaci periodiku o mimořádný příspěvek. Ve výši padesát tisíc. „Jsme největším přispěvatelem na chod časopisu. Považuji za důležité jej podpořit," uvedl místostarosta města Richard Zemánek.

Stejně hovořil břeclavský opoziční zastupitel Libor Nazarčuk. S jedním ale. „Malovaný kraj k Břeclavi patří. Zajímalo by mě ale, kolik peněz dávají ostatní města," nechal se slyšet Nazarčuk.

Malovaný kraj územně pokrývá okresy Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště a jižní část okresu Zlín.

Břeclavští zastupitelé se také bavili o tom, jak zpopularizovat národopisný časopis v okresním městě, kde periodikum každý lichý měsíc vychází.

Před pár dny se na vlnách řeky Moravy konala akce, jež by se dala charakterizovat jako plavba k záchraně časopisu. Na Uherskohradišťsku. Šlo o literární benefici s názvem Na Moravě po Moravě s časopisem Malovaný kraj. Ta si vzala za cíl podpořit časopis. „Plavba naplnila své poslání a rozšířila povědomí o Malovaném kraji, což je to nejdůležitější," uvedla při té příležitosti šéfredaktorka časopisu Eva Kovaříková.

Jeho poslání citovala po 68 letech z úvodníku prvního čísla členka redakční rady Jarmila Bednaříková. „Malovaný kraj, opírající se o kulturní snahy slováckých krúžků, chce zachraňovat mizející hodnoty vzácné lidové kultury a výchovným způsobem zasahovat do duše lidu…" řekla žena.

Za vznikem i znovuobnovením časopisu stál zejména Fanoš Mikulecký a skupina jeho přátel a kolegů. Od té doby do něj přispívala řada dopisovatelů. Na současném fotoseriálu na titulní dvoustraně obálky například spolupracuje folklorní soubor Svéráz s Marií Švirgovou z Lanžhota a Vlastou Suskou z Rakvic.