Statut malovinaře se snaží vměstnat do novely vinařského zákona, která má za sebou první ze tří čtení. „V opačném případě hrozí zánik kulturních akcí spojených s vínem," upozornil Tomeš. V ohrožení by podle něj byly menší akce, ale třeba i Burčákové slavnosti, na které jezdí tisíce návštěvníků.

O co Hustopečským jde? „Žádáme umožnění pěstování hroznů do půl hektaru rozlohy vinohradu a následnou výrobu a prodej do dvou tisíc litrů z vlastního sklepa za zjednodušených podmínek bez zbytečné a likvidační administrativní zátěže," stojí ve výzvě.

Podle Tomeše je současný stav svazující. Popsal jej na příkladu, kdy při zpřístupnění sklepa lidem a prodeji vína je nutné mít například toalety. „Problém je to hlavně u sklepů starých několik set let, hygiena navíc požaduje toalety pro ženy, muže a zaměstnance. V momentě, kdy někomu nabídnete drobné občerstvení, je nutné mít zase vyjádření hygieny nebo hasičů," zmínil vinař.

Hustopečští doufají v pomoc zákonodárců. Podle poslance Jiřího Petrů z Valtic je pro připomínky vhodná doba, kdy vznikají pozměňovací návrhy před druhým čtením. „Musím se s požadavky blíže seznámit. Že by ale nebyly nutné například toalety, nikdo nepovolí. Hygienické normy je třeba dodržovat," zmínil mimo jiné Petrů.

Podle senátor Jana Hajdy z Pavlova, který má novelu v horní komoře parlamentu na starosti, jsou však obavy malých vinařů téměř zbytečné.

Požadavky už podle svých slov ověřoval na stavebním a živnostenském úřadu. Příští týden zavítá do Hustopečí, aby situaci lidem vysvětlil. „Problém je v tom, že plně neznají podmínky pro malovinaře. Zvýhodnění už jsou. Do určité úrovně jsou osvobození od daně z příjmů, nemusí podávat hlášení a u mnohých sklep nepodléhá stavebnímu úřadu. Jiné je to u těch, kteří skutečně podnikají a mají živnostenský list," reagoval Hajda.

Tvrdí, že obavy ze zániku otevřených sklepů a dalších akcí nejsou na místě. Statut malovinaře chce ale do budoucna zcela vyjasnit.