Koupaliště, lepší napojení na Brno a blíž k Mikulovu. Tyto výhody by zvažoval dvaatřicetiletý Ladislav Bravenec, kdyby si měl vybrat mezi zakoupením stavebního pozemku v Březí nebo v Novosedlech. V obou obcích připravují nové zóny pro bydlení. Zatímco v Březí jsou v prodeji pozemků úspěšní, o šest kilometrů dál v Novosedlech prozatím ne.

„Vlakové spojení mají obě obce. Novosedly jsou ale dál od Mikulova. A nemají koupaliště. Asi bych zvolil Březí," uvedl Bravenec, který je tamním rodákem, ale ve vesnici nebydlí.

Pro zájemce o výstavbu rodinných domů mají v Březí připravených pětatřicet stavebních parcel s kompletními inženýrskými sítěmi. „V současnosti je prodaných dvanáct, s dalšími asi třemi konkrétními zájemci jednáme," uvedl tamní starosta Petr Kern.

Podle něj mají dalších deset pozemků zamluvených. Zbytek je volný. „Nečekám, že do konce roku budou mít všechny parcely nového majitele. Přesto jsem spokojený. Prodáme průměrně jedno místo za měsíc," liboval si Kern.

Cena 390 korun za metr čtvereční je podle starosty přiměřená. Za víc by si lidé pozemek nekoupili. „Abychom dosáhli této ceny, z rozpočtu vlastně ještě přidáváme dvousetkorunu za každý metr. Proč? Víme, že vesnice mají problém s obyvatelstvem, které odchází jinam. V regionu je pro ně zajímavý Mikulov či obce hned pod Pálavou," přiznal Kern.

V ceně za metr čtvereční rozdíl mezi Březím a Novosedly není. S hledáním zájemců o pozemky už ano.

Hledají stavebníky

S celkem šedesáti novými místy pro bydlení si Novosedelští neví rady. Zájem o tamní pozemky je podle starosty Františka Trefilíka minimální. „Lidé se teď bojí investovat, brát si hypotéku a zadlužit se," odhadl hlavní důvod nezájmu Trefilík.

Přiznal, že zatím prodali pouze jediný pozemek. Přitom zprvu měli nabídek spoustu. „Ze čtyřiceti původních žádostí zbyla jediná. Lidé se sice informují, ale nabídku nakonec nepodají," zoufal si starosta. Přemýšlel i nad tím, že lidé zatím vyčkávají. Kvůli výstavbě inženýrských sítí, která na místě ještě nezačala. Stane se tak ale již brzy.

„Do měsíce zahájíme první etapu pro dvanáct pozemků. Vypsali jsme už výběrové řízení na stavebníka. Na konci listopadu bude hotovo. Snad se zájemci přihlásí, když uvidí, že se už na sítích pracuje," pověděl Trefilík.

Ve vzdálenosti Novosedel od Mikulova ani v tom, že by mladí z obce odcházeli, problém nevidí.

PŘEMYSL SPĚVÁK