Do národopisného souboru Břeclavan nastoupil loni. „Jako malý jsem poskakoval u televize, kde mi rodiče pouštěli videokazety s verbíři z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici," vzpomíná čtyřiadvacetiletý Vaculík.

Jeho rodiče také chodili v kroji. „Ale nikdy mě do toho nenutili. Samotného mě to moc bavilo a líbilo se mi to. Dodnes mě folklor baví od A do Z a jsou s ním spojení i všichni moji kamarádi," tvrdí mladík s úsměvem.

Hodně pochytil právě z nahrávek ze Strážnice, které sledoval. Jeho vzory jsou třeba Martin Kaňa nebo Rudolf Tuček. „Snažil jsem se napodobit jejich cifry a vytvořil si tak svůj vlastní styl. Verboval jsem opravdu všude a některé věci mě naučil i taťka. Dá se tedy říct, že jsem se všechno naučil v dětství. Kolikrát se sleduji a žasnu jakou jsem měl fyzičku," prozrazuje nově zvolený Stárek Podluží.

Má rád tanec a folklorní tradice se vším všudy, nejen verbování. Od letošní soutěže raději nic nečekal, aby pak nebyl zklamaný. „Byl jsem nervózní, protože jsem šel verbovat jako poslední. A když ten poslední něco pokazí, tak si ho pak všichni pamatují. Ale postupně to ze mě opadlo a po vyhlášení to ve mně všechno vybouřilo a byl jsem dojatý," přiznává rodák z Dolních Bojanovic.

A jaká náplň ho v jeho funkci čeká po následující rok? „No, to já jsem sám velice zvědavý. Měl bych asi důstojně reprezentovat celý region. Od nedělního rána vítám na náměstí sjíždějící se chasy a odpoledne povedu průvod. To si budu moc užívat. Potom budu sledovat nedělní program slavností, k tomu jsem totiž ještě neměl příležitost a taky budu slavit," těší se na oslavy Vaculík.

Přestože sobotní slunečný den pro něj byl náročný, soutěž o Stárka Podluží na 61. ročníku národopisných slavností Podluží v písni a tanci ve Tvrdonicích si náramně užil. „Spal jsem sice jen pár hodin, ale mám obrovskou radost a energie na rozdávání. Přece jen je to podruhé co Stárka Podluží vyhrál někdo z Dolních Bojanovic a pro mě je to obrovská čest. Navíc mě přijelo podpořit i hodně lidí od nás, tak jsem za to moc rád," dodává mladík.