Mandloně, typické pro jižní oblasti Evropy, jsou u nás přírodní raritou. Proto také vzbuzují zájem botaniků a milovníků přírody. A přestože květů je na rozdíl od minulých let více, nejsou na první pohled tak výrazně vidět jako dříve. Někteří lidé se dokonce bojí, že nekvetou.

„Město Hustopeče vlastní jen část obou lokalit, které v rámci programu na záchranu Mandloňových sadů zrekultivovalo a odborníci provedli zdravotní řez stromů. Tyto stromy jsou čisté a plné krásných květů. Bohužel jsou to právě stromy na odvrácené straně od Hustopečí, takže nejsou z města tak dobře vidět. Stromy, na kterých nebyl proveden řez, mají květů méně, takže to vypadá, jako by mandloně skoro nekvetly,“ vysvětlil Rudolf Poslušný, jeden ze zakladatelů hustopečských sadů mandloní.

Poslušný patří mezi ty, kteří se snaží mandloňové sady zachovat pro příští generace. V minulém roce provedlo město v sadech záchranné práce, které jej stály přes sto tisíc korun. Část peněz se podařilo získat prostřednictvím grantu Nadace Partnerství. Největším a dlouhotrvajícím problémem jsou však majetkové vztahy. Pokud by se městu podařilo získat i zbylé části obou lokalit, nic už by nebránilo zachovat všech osm set padesát stromů této unikátní dřeviny.