Místní patrioti i turisté se mohou těšit na novou záplavu růžových květů v příštím roce, která bývá brzy z jara viditelná zdaleka na jižních svazích před Hustopečemi. Po jarních rekultivacích tam v těchto dnech probíhá důkladný řez léta zanedbaných stromů.

„Město naštěstí projevilo zájem o záchranu mandloní, jinak by je čekal konec. Dříve plnily produkční funkci, která pominula a dnes je chceme zachovat jako přírodní zvláštnost. Tohle je první a velmi důležitý krok k jejich zachování,“ uvedl Rudolf Poslušný, který stál u zrodu mandloňových sadů. V první fázi se podařilo získat finanční prostředky na ošetření asi čtvrtiny z celkových osmi set stromů, které se nacházejí na pozemcích města.

Osmdesátiprocentní dotací se na obnově podílí Nadace Partnerství a dvacet tisíc korun uvolnila hustopečská radnice. „Dá to mnoho práce proklestit deset let neudržované stromy a pracovníci brněnské firmy si dávají záležet,“ hodnotil Rudolf Poslušný práci sadařů, kteří se s ručními pilkami pohybovali vysoko v korunách stromů.

Malý stín na radosti Hustopečských ze započaté záchrany mandloní pramení ze zatím neúspěšných jednání o převodu pozemků s firmou Nestlé, která je vlastníkem zbývající asi třetiny plochy mandloní. „Společnost Nestlé nám pozemky nabízela za vysoké částky, které radnice nemohla akceptovat. Věřím ale, že až zástupci čokoládoven uvidí rozdíly mezi zanedbanými a obnovenými sady, přistoupí na přijatelnější podmínky,“ přeje si Poslušný.

Lokalita začleněná do turistických stezek se dočká i dalšího vylepšení. Komise pro životní prostředí města Hustopeče připravuje projekt, ve kterém se počítá s turistickým značením i lavečkami pro odpočinek. Problémem zatím zůstávají peníze.