Slůvkem „ano“ spojili své životy v roce 1951. Přes překážky, které jim život přichystal, ve společném poutu setrvali. V sobotu se sešli s rodinou na radnici v Šitbořicích, aby si svatbu zopakovali. Ta letošní byla diamantová.

„Čas plyne jako voda a vám se zdá, že to bylo nedávno, kdy jste plni radostného očekávání překračovali práh domova poprvé jako manželé, jako dva lidé odhodlaní prožívat společné dobré i zlé,“ pronesl v sobotu odpoledne před oslavenci na obecním úřadě šitbořický starosta Antonín Lengál.

Jak také v projevu poukázal, běh života je neúprosný, svévolně barví vlasy na bílo a brázdí vráskami tvář. „Jedno však nedokáže změnit – upřímný vztah a lásku. Den tohoto výročí je pro vaši rodinu významnou událostí. Vaši drazí v úctě a obdivu děkují za péči, starost a výchovu. Vám oběma zůstávají vzpomínky na prožité chvíle, na prožitá léta,“ pokračoval starosta, který přidal i medajlonky obou jubilantů. Ti se po milých slovech na radnici vypravili i s rodinou do sokolovny, kde oslava pokračovala.

„Tak to oslavte až do rána,“ poznamenal před jejich odchodem starosta. „Kdybychom tam zpívali moc nahlas, tak nenadávejte,“ odvětil mu s úsměvem čtyřiaosmdesátiletý Metoděj Vozděka, který rád zavzpomínal na dobu dávno minulou.

„Za nás platilo, že byl člověk plnoletý až v jednadvaceti. Chlap šel potom na vojnu, to bylo na dva roky a pak teprve mohlo být ženění,“ popisoval dřívější pravidla sympatický důchodce.

Tehdejší doba byla podle něj v hodně věcech jiná. Jak říká, dnešní mladí si to nedovedou představit. „Byly všelisjaký doby. Doby zlý, dobrý, ale vždycky se to muselo nějak zvládnout. A já jsem nikdy nepochyboval, že to zvládnu,“ vzkázal vlastně i lidem, kteří přemýšlejí o manželství.

V Šitbořicích žije i dalších šest párů, které letos slaví zlatou svatbu. A jeden, stejně jako Vozděkovi, diamantovou. „Tuším předloni jsme taky měli dvě diamantové,“ uvedl šitbořický starosta, který dřív v žertu řekl, že na dlouhověkost v obci má možná vliv sirný pramen Štengar. „Je to možná taková spekulace, ale asi to na to nemá vliv. I když je fakt, že poslední dobou se spousta médií o to zajímá. A léčivé účinky připisují dlouhověkosti, ale zřejmě to spolu nesouvisí,“ domnívá se Lengál.

I v sousedních Divákách slaví občas manželské páry zlatou svatbu. „Nějak ve větším se to u nás neslaví,“ sdělil tamní starosta Libor Veverka.

I manželé Vozděkovi oslavili zlatou svatbu, tedy padesát let od manželství, pouze v rodinném kruhu. „Dnes je to ve větším. Ale víc už těch svateb nebude,“ poznamenal v sobotu s úsměvem čtyřiaosmdesátiletý důchodce.