Vinohrad roste na příkrém skalnatém srázu. Z části Rajské zahrady ve Znojmě se nyní stala viniční trať Rajská vinice. „Došlo ke změně názvu, aby se to nepletlo,“ uvedl marketingový ředitel vinařství Lahofer, které má vinohrad od města v nájmu, Daniel Smola.

Nejen tuto úpravu přináší současná novela vyhlášky, která po osmi letech aktualizuje seznam vinařských obcí a viničních tratí. Pro vinaře jde o zásadní dokument. Pouze z vinic, které obsahuje, totiž mohou na trh uvádět přívlastková vína a také na ně mohou získat dotace od státu.

Ilustrační foto
Rok zákazu kouření: hospodám klesly tržby až o třetinu, lidem vadí hluk kuřáků

Soupis má nyní třináct nových viničních tratí na jižní Moravě. Zelenou dostaly třeba lokality u Milotic na Hodonínsku. „Nové vinice ve směru od Ratíškovic mohou místo zvelebit, nemusí být všude jen řepka. Historicky tam vinaři pěstovali révu až někdy do doby rozpadu jednotného zemědělského družstva,“ připomněl milotický místostarosta Pavel Polášek.

Podle zástupců Svazu vinařů ČR se úprava vyhlášky s účinností od pátého června v kraji dotkne převážně Znojemska a oblasti Pálavy. V Mikulově třeba vzniknou viniční tratě Svatá a Kienberg.

Původní návrh změn přitom počítal s výraznou proměnou mapy viničních tratí i mimo obvyklá místa. Například ve Slezsku měla vzniknout nová podoblast. Svaz to odmítl. „Rozšiřujme vinohrady, ale smysluplně. Nechceme, aby viniční tratě vznikaly v nevhodných lokalitách. Na Sněžce vysazený vinohrad neobstojí. Ať jsou tam, kde je ověřené, že si jim bude dařit,“ zdůvodnil prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Proti uvedení hry Naše násilí a vaše násilí, v níž Ježíš znásilňuje arabskou ženu, protestovalo na brněnském Zelném trhu hned několik skupin lidí. Kromě křesťanů také pravicoví extremisté. Zasahovat musel antikonfliktní tým.
Kontroverzní hra Naše násilí a vaše násilí spustila smršť trestních oznámení

Podle něj je v současných viničních tratích množství ploch pro výsadbu dostatek. „Jde zhruba o čtyřicet tisíc hektarů,“ vyčíslil Nyitray.

Na rozšiřování viničních tratí mají rozdílný názor zástupci Vinařské asociace. Omezování odmítají. „Nejsme příznivci zákazů. Dnešní sazenice vhodné odrůdy révy se mohou uchytit i v dosud nevyužívaných oblastech,“ poukázal předseda Vinařské asociace Josef Valihrach.

Někteří vinaři se při uvolnění pravidel obávají chaosu a zmatků, jiní tvrdí, že trpí omezeními. Jiří Maděřič z Moravského Žižkova na Břeclavsku se nebojí dát více prostoru obcím. „Pravomoc by mohla přejít na obce, pro rozvoj venkova to může být podnět,“ tvrdí člen asociace.

Mláďata kalouse ušatého v budce.
Život v hnízdě. Mládaťa kalouse ušatého se předvádí před webkamerou

Nový seznam znamená v kraji ještě jednu zajímavou změnu. Vznikla nová vinařská obec Brno, kde před několika lety vyrostla vinice na svahu Špilberku. „Je to menší vinohrad, spíše slouží jako atrakce. Obecně však byl zájem, aby se vinohrady do Brna vrátily. Vinařství tam má historické kořeny, o čemž svědčí názvy ulice Viniční nebo sídliště Vinohrady, kde lidé dřív révu pěstovali,“ vysvětlil Nyitray.

Podle nařízení Evropské unie vinaři mohou letos v České republice vysadit zhruba sto osmdesát hektarů vinohradů, zájem je vyšší.

Vizualizace velkého městského okruhu v Brně - etapa Žabovřeská. Ilustrační foto.
Definitivně potvrzeno. Stavba VMO v Žabovřeské ulici začne v polovině prázdnin