Už mnoho let se táhne problém s nepovolenými a dočasnými stavbami v katastru Šakvic na břehu Novomlýnských nádrží. Teď to vypadá na konečné rozhodnutí. Maringotkymusípryč.

„Když jsme se loni rozhodli nějak zasáhnout a začít se změnou regulačního plánu, bylo nám řečeno, ať počkáme na změnu stavebního zákona. Ten je již v platnosti, proto jsme svolali vlastníky pozemků v této části katastru a projektanta, abychom řešili, co dál,“ přiblížila důvod páteční podvečerní schůzky starostka ŠakvicMilenaBrzobohatá. Největší, asi desetihektarová parcela patří obci, o zbylé se dělí ostatní majitelé. „Celkem se jedná o čtyřiadvacet hektarů. To už není málo. Maringotky a různě polepené boudy nevypadají zrovna nejlíp. Navíc jsou v rozporu s regulačním plánem území,“ uvedla starostka, podle které bude potřeba několik takových schůzek, než se věc pohne.

V pátek si starostka pozvala také projektanta Hučíka, který se podílel na vytvoření původního plánu. Podle němělyokolo Nových Mlýnů vyrůst místo osady maringotek rekreační penziony,kempyasportoviště. Nyní je nutná změna regulačního plánu tak, aby si chataři mohli na svých pozemcích postavit
dřevěné chatky. „Pokud se obec rozhodne pořídit nový regulační plán, bude to běh na dlouhou trať. Je potřeba, aby iniciativu vyvinula většina majitelů pozemků.
Nebude to letos, nejdříve za dva roky, když všechno půjde hladce. S tím ale nejde moc počítat,“ upřesnil Hučík. Do té doby by měli majitelé i nájemci a maringotky odvézt, černé stavby odstranit nebo zlegalizovat. To se jim ale nelíbí.

„Smlouva o dočasném užívání mi končí v říjnu. To se mám sbalit a maringotku přivézt za tři roky, až bude nový regulační plán? To je trochu divné,“ rozhořčil se jeden z chatařů. Nájemníci chatek na parcelách obce navíc netuší, jak se zastupitelé dohodnou, co s obecními pozemky bude. „Znamená to, že se možná na svá místa nevrátíme? To bude asi lepší, když začneme hledat jinde,“ pokračoval.

Podle slov projektanta Hučíka bude nejspíš obec požadovat od vlastníků pozemků finanční spoluúčast na vytvoření nového regulačního plánu i dalších projektů. „V případě vybudování chatové osady bude nutné vytvořit kanalizační síť nebo jímku u každé chaty. Také je nezbytná nová příjezdová cesta. Navíc všechny chatky budou muset splňovat některé společné parametry, to znamená, že maringotky tam zůstat nemohou,“ konstatoval projektant.