Dům s pečovatelskou službou pro důchodce v Jevišovce prožívá po několikaměsíční nejistotě vzkříšení. Noví provozovatelé sociální služby převzali dům i se 47 klienty a pracují na nápravě důsledků předchozího vedení. Bude je to stát nemalé peníze.

„Zařízení i s klienty jsme převzali prvního února ve zbídačeném stavu. Chybí zde odborní pracovníci, zdravotnické pomůcky i nábytek. Klienti se stravují na chodbě a jsou zvyklí jen na hluboký talíř, lžíci a hrnek. Když jsme jim dali marmeládu, brali to jako vzácnost. Neustále se ptám, jak to tu mohlo vůbec fungovat," kroutila hlavou nová správkyně zařízení Jana Vojtová.

Ta posledních dvanáct let pracovala ve vedoucích funkcích v sociálních službách. Například v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze. Přestože k životu už jedno obdobné pracoviště křísila, na takové startovní čáře jako v Jevišovce ještě nestála.

Poté, co začalo hrozit penzionu uzavření, totiž předchozí provozovatelé začali rozprodávat nábytek a vybavení penzionu. Na Vánoce dokonce padl i zahradní altán, který rozřezali na dřevo.

„Kromě zařízení jídelny, na které už nyní máme peníze, sháníme odborné pracovníky jako jsou ergoterapeuti, fyzioterapeuti a sociální specialisté. Pracovali tu totiž pouze rekvalifikovaní lidé z pracovního úřadu, což ke standardní nabídce takových služeb nestačí," zdůraznila Vojtová s tím, že při hledání nových sil spolupracují s brněnským úřadem práce.

Zvláštní péče

Domov se zvláštní službou Seniorprojekt, který si zatím ponechává původní název, převážně pečuje o staré lidi trpící Alzheimerovu chorobou a různými druhy mentálního postižení.

„Pro práci s takovými klienty nestačí velká jídelna. Je zapotřebí menších skupinek, jednotlivých místností a ateliérů. V nich mohou dělat činnosti, které zbývající schopnosti mozku procvičí. Za rok chceme posunout domov na standardní úroveň. Za dva roky chci, aby měl penzion i dobré jméno," vytyčila si cíle Vojtová.

Péče v jevišovském Seniorprojektu byla nedostatečná také podle kanceláře ombudsmana. Ta ostatně změny v zařízení na podzim minulého roku spustila. Kontrola vyčítala špatné zacházení s klienty či riziko jejich podvýživy.

Na základě této zprávy jihomoravský krajský úřad zažádal ministerstvo sociálních věcí o odebrání registrace pro poskytování sociálních služeb. „Na stanovisko úředníků nečekám. Snažím se zajistit, aby péče o staré lidi v Jevišovce neskončila. Ubytovaní se totiž jednoznačně vyjádřili, že z obce pryč nechtějí," řekla teď už bývalá ředitelka penzionu Miluše Kupsová Břeclavskému deníku na konci ledna.

Za to, že v Jevišovce služba zůstane, je ráda také starostka obce Božena Bošiaková. „Dokážu si představit i propojení služeb v obci. Masáže nebo pedikúra by posloužily obyvatelům, kadeřnice by zase mohly pomoci v domově," přemýšlela nahlas.