Podle jeho matky mu takzvaná Klim-therapy, která je vhodná pro neurologické diagnózy typu dětská mozková obrna, velmi pomáhá. „Po třech týdnech pobytu přejde s pomocí kus místnosti. Neumí používat některé svaly, učí se to. Je to lev, má strašlivou vůli, cvičí tři hodiny denně," dívá se na Martina s uznáním jeho máma, která ale nestojí o publicitu a nechce zveřejnit své jméno. V redakci ho ale známe.

Příliš medializovat příběh svého syna odmítá i přesto, že na jeho léčbu potřebuje každoročně několik set tisíc korun. Čtyřtýdenní pobyt v Klimkovicích včetně ubytování a jídla totiž přijde dítě do jedenácti let věku s doprovodem na 92 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna totiž metodu, kterou v sanatoriu nabízí teprve třetím rokem, nehradí. „Aby to mělo nějaký smysl, je potřeba přijet minimálně dvakrát do roka na tři týdny," říká koordinátorka pro dětské pacienty Petra Moravcová.

Sbírka? To ne

Martin je v Klimkovicích už potřetí. „Něco nám přispěla rodina, něco město, něco firmy. Každých deset tisíc pomůže. Je to složité, ale třeba organizovat veřejnou sbírku, to jsme odmítli. Nechceme být středem pozornosti," opakuje Martinova máma.

Se zaplacením zatím posledního pobytu jí výrazně pomohl břeclavský nadační fond Luděk pro lidi. Jak? Rodině daroval 49 240 korun. „Dostal jsem tip, a když jsem si zjistil všechny podrobnosti, tak jsme se s ženou rozhodli, že pomůžeme," vysvětluje majitel břeclavské dopravní firmy Luděk Mikulecký, který nadaci společně s manželkou založil.

Na Martinovy pokroky se do sanatoria přijel i sám podívat. „Mamka mně slíbila, že když se naučím chodit, koupí mi lakýrky," usmívá se při malých krůčcích s fyzioterapeutkou Martin, který zatím musí chodit hlavně v ortopedických botách. Budoucí páťák má ve škole samé jedničky a dokonce hraje na klavír. A jednou určitě nazuje i vytoužené lakýrky.

Do Klimkovic jezdí s dítětem i rodina z Mikulova a možná přibude také další holčička z Břeclavi. Má teprve dva roky a její máma požádala nadační fond Luděk pro lidi o pomoc. „Nejprve je potřeba zjistit, jestli je pro ni tato léčba vhodná. Pokud se ukáže, že ano, máme už jasno v tom, že jí vyjdeme vstříc," plánuje už další podporu Mikulecký.

Bez ohledu na výsledek lékařského posouzení stavu děvčátka chce do konce prázdnin spustit internetovou dražbu, která zajistí část nezbytných peněz pro potřeby konkrétního dítěte. Další pak doloží nadační fond. A co se bude dražit? „Ve hře bude všemi českými tenisovými reprezentantkami podepsaný, zarámovaný dres vítězného fedcupového týmu," prozrazuje Mikulecký, který předpokládá, že internetová aukce „poběží" až do podzimu.