Přitom v polovině června otevřeli zástupci města i kraje naučnou stezku s několika zastaveními. Vzpomněli tak na pětaosmdesáté výročí návštěvy prezidenta v Hustopečích.

Mnozí obyvatelé města i turisté si tuto stezku snad ještě ani nestačili pořádně projít a už vznikal další nápad, jak Masarykovi vzdát hold.

„Vedoucí našeho muzea Soňa Nezhodová přišla s myšlenkou nechat u hustopečského Společenského domu vytvořit Masarykovi bustu. A bratislavské nadaci rodu Markhot se tento nápad zalíbil,“ představil plány na příští rok místostarosta města Jiří Teplý.

Zástupci slovenské nadace navštívili hustopečskou radnici v minulých dnech. V čele s předsedou správní rady Františkem Malíkem přiblížili místostarostovi Teplému plány na spolupráci a nabídli také štědrý finanční dar. A to v řádech statisíců korun.

„Když jsme v červnu otevírali naučnou stezku, přivezli nám z nadace pamětní mince s motivem prvního československého prezidenta a vzpomínky na jeho návštěvu v Hustopečích. Vyrazili je ve slovenské mincovně v Kremnici. Z části nám je věnovali a budou se také prodávat v dražbách, protože je o ně mezi sběrateli obrovský zájem,“ uvedl Teplý k dřívější spolupráci s nadací.

Podle jeho slov chce radnice nechat pamětní desku s bustou zhotovit u renomovaného umělce. „Busta nebude zobrazovat prezidenta tak, jak jsme zvyklí, tedy s vousy a na koni. Bude jej ukazovat ve věku pětatřiceti let, tedy v době, kdy v Hustopečích žil. Možná budeme i první na světě, kdo takovou bustu mladého Masaryka nechá udělat,“ prozradil místostarosta.

Slavnostního aktu by se měli v Hustopečích dočkat právě v den prezidentových narozenin, tedy sedmého března.

V současné době si mohou návštěvníci města připomenout život Masaryka a jeho rodičů v Hustopečích u šesti zastavení po celém městě. Lidé se mohou podívat k tamní škole, kde studoval, do místa rodného domu prezidentovy matky nebo na hřbitov, kde jsou pochováni jeho rodiče.