V průběhu času se však složení masek proměňuje a zejména skupinka mladých členů Slováckého krúžku Koňaré dokáže překvapit množstvím tematických masek. V letošním roce představovali postavy z černobílého filmu. „Stěžejní masky v průvodu zůstávají, jiné se proměňují. Lidové tvořivosti se meze nekladou, nechceme však aby se v průvodu objevovaly masky typu kosmonautů nebo hokejistů," uvedl Milan Studený z pořádajícího Slováckého krúžku Koňaré. 

V průběhu času podle něj některé masky zanikají. „Například se tady nosíval chlap v nůši. Maska byla pro nositele velmi těžká. Místo toho se například narodila nová maska chlap na tragači a zlé jazyky tvrdí, že v ní poznali mě,“ svěřil se Studený.

O zachování tradice fašankových obchůzek nemá obavy. „Vždy se snažíme obejít celou vesnici. Poštorná se proměňuje a přichází sem spousta nových obyvatel a právě za těmi místními je třeba chodit,“ sdělil.

Podle něj momentálně místní folkloristé trpí generačním problémem. „Dřív za mých mladých let z místní základní školy vzešlo pět, šest párů, které dál pokračovaly v udržování tradic. Toto dnes malinko stagnuje. Máme sice dětský Koňárek, kde máme sedmnáct děvčátek, ale jsou mezi nimi jen dva chlapci,“ vypočítal Studený.

Dodal, že mezi mladšími chlapci panuje obava z posměchu spolužáků a okolí.

V letošním roce se v roli tanečníků v tradičním tanci pod „šable“ se zhostily i dvě dívky. „Je nás málo a my jsme stárky, tak jsme se oblékly jako kluci a šly jsme tancovat, aby nás bylo víc. Jinak bychom byly jako slamáci,“ uvedla stárka Soňa Hošková.

„Pokud bychom byli jenom dva pod šable a osm slamáků bylo by to divné, takto se aspoň trochu poměr vyrovnal,“ zakončil Martin Markytán.

Fašank uzavírá období mezi svátkem Tří králů a Popelční středou, kdy začíná tradiční čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

DAVID KORDA