POŠTORNÁ. Jubilejní desátý Poštorenský fašank, který navazuje na starou tradici, se uskuteční zítra. Veselí odstartuje odbitím druhé hodiny, kdy vyjde do poštorenských ulic průvod masek. „Neměly by chybět stěžejní masky jako medvěd, smrtka, obecní policajt, kůň, žid, kominíček a další. Dbáme především na to, aby v průvodu nepřibývaly kostýmy typu kosmonaut a podobně," uvedl Milan Studený, předseda krúžku Koňaré, který má akci na starosti.

Za doprovodu muziky budou maškary zvát na večerní fašankový rej, který startuje od osmnácté hodiny v poštorenském kulturním domě. „O půlnoci vyvrcholí pochováním basy, po kterém se již budeme připravovat na čtyřicetidenní půst," prozradil Studený.

ŠAKVICE. Pochováním basy ukončí v sobotu o půlnoci takzvané Vostatky v Šakvicích. „V některých částech hanáckého Slovácka se fašank označuje jako vostaky," vysvětlila nezvyklý název vedoucí pořádajícího folklorního souboru Hanýsek Petra Osičková.

Masopustní veselí spojí s ochutnávkou zabijačkových specialit, které budou připravené od jedenácti dopoledne před šakvickou sokolovnou. V jednu hodinu odpoledne vyjde do ulic průvod tradičních masek jako medvěd, flašinetář nebo kostra. Za doprovodu dechové hudby Sokolka se účastníci pobavítaké na masopustní zábavě. A to od šesti hodin večer.

JEVIŠOVKA. Po letech obnovené masopustní veselice propukne v sobotu také v Jevišovce. „Tradice se do obce opět vrací. Stejně jako hody se místní chasa rozhodla obnovit i masopust, který dříve slavili Chorvaté. Koná se už třetím rokem, a myslím, že se to uchytilo," komentovala blížící se událost starostka Jevišovky Božena Bošiaková.

Průvod masek se vydá do ulic Jevišovky ve dvě hodiny odpoledne. Se skupinou Kamínek pak budou nejen maškary pokračovat v zábavě v sále jevišovského kulturního domu. Ti, co přijdou nepoznáni, mají vstup za polovinu a ještě se mohou zúčastnit soutěže o nejlepší masku.

LANŽHOT. To v Lanžhotě se pustí v sobotu do dovádění především děti. Premiéru bude mít ve městě Školkový fašank. „S tímto nápadem přišel Jaroslav Švach, kterých vede folklorní soubor při mateřské škole," sdělila učitelka lanžhotské mateřinky Jana Ciprysová.

Do čela obchůzky těch nejmenších, na kterou jsou zvány maškary z celého okolí, se postaví nejen děti z Lanžhota, ale i předškoláci ze Staré Břeclavi a Poštorné. „Děti mají nacvičené fašankové popěvky, tanečky a říkanky," přiblížila Ciprysová.

Večer předají děti fašankovou štafetu dospělým. Jejich veselí odstartuje od dvaceti hodin v tamní restauraci Podlužan.

Fašankové a masopustní zábavy na Břeclavsku.

Více informací o masopustních zábavách najdete v pátečním vydání Břeclavského deníku.