Pípání detektoru se ozvalo na poli kousek za Hrušovany nad Jevišovkou. „Ještě teď se třesu rozrušením. Je to něco úžasného. Už před časem jsme tady se Zdeňkem Matějkou našli nějakou minci. Ale tohle, to je prostě úžasné," neskrývá nadšení z neobyčejného nálezu stříbrných mincí z dob Rakousko-Uherska Hoza.

Ještě druhý den po nálezu stříbrného pokladu postává s kamarádem u menší jámy, kterou vyhloubili zpočátku sami. „Teď už tu druhý den kopou archeologové. Odhaduji, že mincí bylo v zemi nejméně tisíc. Celková hmotnost může být kolem dvaceti kilogramů. Když jsme našli první minci s podobenkou Františka Josefa I., hned jsem volal starostovi a archeologům. Ani mě nenapadlo vzít si jedinou z nich," svěřuje se Hoza.

Amatérským hledačem se stal díky venčení svého retrívra. „Chodím prostě na procházky se psem a kamarád mě přesvědčil, abych s ním začal hledat kovy v zemi. Mám jednoduchý analogový detektor," popisuje svůj přístup Hoza.

Dodává, že s takovým přístrojem najde například českou korunu v pětadvaceti centimetrech v zemi. „Radlici pak až v šedesáti centimetrech," přibližuje Hoza.

Hledač je smířený s tím, že ani jednu z mincí si domů neodnese. „Odborníci nám řekli, že to ze zákona není možné. Nás ale těší už jen to, že jsme poklad našli. Tak aspoň budeme mít cedulku někde v muzeu," směje se Hoza.

Dodává, že podobný poklad už asi nenajde. „Ale stát se může všechno," uzavírá šťastný nálezce stříbrných mincí.