Vyburcovat nespokojené matky na rodičovské dovolené se rozhodla žena z Podivína. „Všichni stávkují za vyšší platy, ale co my, matky? Máme nechat děti samotné a jít také do ulic ?“ ptá se Eva Koudelová, které vadí macešský přístup státu k mladým rodinám.
„Je to nespravedlivé, nechápu, proč máme přijít o přídavky. Jen v případě naší rodiny to dělá jedenáct set měsíčně. Na to, že vláda zavedla poplatky u lékaře a všechno se zdražuje, to není málo peněz,“ postěžovala si Koudelová, která má dceru v první třídě a ročního syna.
Že se část matek na rodičovské bude muset obejít bez přídavků, potvrdil i ředitel Úřadu práce Břeclav Lubomír Marko. „Snížil se koeficient výpočtu přídavku na dítě. Proto nás čeká přepočítávání nároku. Bude–li výše příjmů koeficient přesahovat, přídavky musíme odejmout,“ uvedl Marko.
Podle něj je možné, že změna na Břeclavsku postihne až třiceti procent matek na rodičovské. „Jasno bude na počátku února,“ doplnil.
Podivínská aktivistka považuje za nešťastné i rozhodování, jak dlouho zůstane s dítětem doma. „Co když po třech letech nastoupím do práce, syn bude pořád nemocný a já dostanu výpověď? Zpět na rodičovskou jít nemohu a sehnat novou práci není pro matku s dvěma dětmi snadné,“ argumentuje.
Proto připravuje petici, jejímž podpisem by nespokojené matky vyjádřily nesouhlas s novým systémem. „Zatím uvažuji nad nejvhodnější formou. Chci vyburcovat matky nejen na Břeclavsku. Měly bychom se začít bránit a hájit svá práva,“ uvedla s tím, že petici hodlá předat české vládě.

Ne všichni rodiče jsou ale ke třírychlostnímu rodičovskému příspěvku a přepočítávání přídavků tak kritičtí. „Rodičovská zůstala stejná a na dalších změnách spíš vyděláme. Žena je na mateřské, takže nebudeme platit skoro žádnou daň,“ řekl Vojtěch Soja z Břeclavi, který má doma sedmiměsíčního syna.