Zatímco na některých školách zkouška dospělosti začala až tento týden, jinde už ji mají za sebou. Někde dokonce velmi úspěšně. „Z pětadvaceti studentů mělo deset vyznamenání. Pět z nich odešlo se samými jedničkami. Jsem na ně velice pyšný,“ uvedl ředitel Městského všeobecného gymnázia v Kloboukách u Brna Přemysl Pokorný. Tam také měli ještě jednu zajímavost, která se na všeobecných gymnáziích moc často nevídá. Devět maturantů si jako volitelný předmět vybralo matematiku.

„Není to žádná extraliga, ale mám to! Čtyřka z matematily mě ale štve,“ postěžoval si Petr Pajpach z Břeclavi. Přestože se většina čtvrťáků minimálně týden před dnem D pilně učí, najdou se i tací, kteří přípravu podcení. To se jim pak několikanásobně vrátí. „Někteří studenti nesplnili, obecně tak čtyři ve třídě. Nejhůř zatím dopadl obor mechanik – elektrikář. Není to ale dáno oborem, každý rok se to mění,“ přiblížil ředitel Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Středního odborného učiliště v Břeclavi Jaroslav Glier. Tam maturity potrvají až do konce příštího týdne.

Břeclavští ekonomové zažili kromě zápolení s otázkou také humornou chvilku. Při slavnostním předávání maturitního vysvědčení vběhl do auly školy policista a uličkou si razil cestu k řediteli školy. „Něco mu pošeptal do ucha a zase středem odešel. Když ředitel vyhlásil, že si někdo špatně postavil auto a má si ho jít přeparkovat, celá aula vybuchla v hurónský smích,“ popsala s úsměvem zástupkyně ředitele břeclavské Obchodní akademie Jana Dyčková.