Jak vyhrábnout co nejvíce peněz z parlamentní hromádky určené pro poslance? Břeclavsko, které je v této oblasti tradičně úspěšné, by mohlo ostatní učit. Při letošním takzvaném porcování medvěda získalo nejvíce poslaneckých peněz ze všech jihomoravských regionů.

Ruce spokojeností si může mnout zejména Občanské sdružení Bors. Dostane osm milionů korun, vůbec nejvíce z okresu. Za tyto peníze má vybudovat nové sportoviště. Projekt je však tak trochu zahalen tajemstvím. Podle informací Břeclavského deníku půjdou peníze zřejmě na přestavbu bývalé školní budovy za tenisovým areálem Bors Clubu. Právě tam by mělo vzniknout sportovní a relaxační centrum. Z akciové společnosti Bors, která je největším autodopravcem na Břeclavsku, se ale k projektu nechtěl nikdo blíže vyjádřit.

„Samozřejmě, že například rekonstrukce školy je důležitější, ale záleží na tom, jak je projekt finančně náročný. Podle toho se rozhoduje,“ popisoval praktiky při přerozdělování státních peněz poslanec za ODS Pavel Suchánek z Rakvic, který považuje zavedený systém za spravedlivý. „Děje se tak prakticky po celém světě. Je to nejprůhlednější. Nedomnívám se, že by bylo vhodné, aby peníze rozděloval nějaký úředník v kraji,“ řekl Suchánek.

S jeho slovy nesouhlasí starosta Mikulova Rostislav Koštial, který požadoval pro dokončení rekonstrukce amfiteátru deset milionů korun. Nakonec se musel spokojen jen s poloviční částkou. „Peníze by měly zůstávat v krajích, aby se ukázalo, kdo má jakou ekonomickou sílu,“ míní mikulovský starosta.

Podle politologa Stanislava Balíka z Masarykovy univerzity je takzvané porcování medvěda velmi neprůhledné. „Rozdělují se desítky milionů bez konkrétních podkladů. Není jasné, na co peníze vlastně jdou,“ upozornil na hlavní problém Balík.

Poslanci zpravidla dávají přednost žádostem těch měst a obcí, kde například působí starostové ze stejné politické strany. Příkladem jsou miliony, které získají díky poslanci Suchánkovi v Mikulově, Hustopečích, Valticích a Hlohovci. Tam všude řídí radnice občabnští demokraté. Sociální demokrat Jiří Petrů zase poslal dva miliony korun na opravu silnic do Valtic, kde žije. Stejnou částku použijí k úpravě cest v Divákách, kde starosta hájí barvy ČSSD.

V místech, kam na tamní rozpočty poměrně velké částky doputují, panuje po přidělení peněz nadšení. Například obec Hlohovec podala žádost o přímou dotaci ze státního rozpočtu na rekonstrukci základní školy. A povedlo se.

„Hlohovec má obě školská zařízení umístěna v historických budovách, jež potřebují naléhavě rozsáhlou opravu. Je to předpoklad, aby je bylo možné provozovat bez havárií a možných následků,“ sdělila starostka obce Jana Vlková.

V loňském roce pomohl dotací na opravu elektrických rozvodů ve škole Jihomoravský kraj. Teď Hlohovečtí přes poslance Suchánka dostanou pět milionů korun na zateplení školy a další úpravy. „V budově nevyhovuje přísným hygienickým normám stav oken a výtky směřují na špatné odvětrávání školních tříd. Vzhledem k cenám energií je nezbytné i pro efektivní provoz školy zabezpečit zateplení budovy,“ uvedla Vlková.

Kam půjdou na Břeclavsku peníze (v korunách)

b Bors, o. s., sportovně relaxační centrum, první část - 8 milionů
b Regionální sdružení ČSTV Břeclav, údržba, provoz - 6 milionů
b Mikulov, druhá část rekontrukce amfiteátru - 5 milionů
b Valtice, výstavba tělocvičny - 5 milionů
b Hustopeče, oprava a budování komunikací, chodníků a park. ploch - 5 milionů
b Hlohovec, zateplení a stavební úpravy základní školy - 5 milionů
b TJ Lokomotiva Břeclav, energ. zdroje, přeložka plynu, tribuna - 3,5 milionu
b Týnec, rekonstrukce základní školy - 3 miliony
b Kašnice, rekontrukce víceúčelového hřiště - 2,350 milionů
b Valtice, stavba vozovky, první část - 2 miliony
b Kobylí, rekontrukce tělocvičny základní školy - 2 miliony
b Klobouky u Brna, rekontruce požární zbrojnice - 2 miliony
b Diváky, oprava místních komunikací a kanalizací - 2 miliony
b Sokol Lanžhot, rekonstrukce šaten a vybudování závlahy - 1,7 milionu
b TJ Tatran Poštorná, rekontrukce sportovní haly - 1,2 milionu
b Slovácký tenis. klub Břeclav, trénink. hřiště pro mládež se stěnou - 200 tisíc

JIŘÍ ŠEVČÍK
MARTIN VRBAS