První jarní divokou zeleninu lidé nejčastěji konzumují čerstvou. „Už se těšíme na pomazánku, listy ji krásně provoní. Přidáváme do polévek a výjimečně z nich děláme i špenát, ale jen v degustačním množství, na chuť. Nehodláme přispívat k likvidaci porostu ve velkém,“ měla jasno Světlana Ivičičová.

Medvědí česnek má název od průpovídky, jež praví, že je první jídlo, které spořádá medvěd po probuzení ze zimního spánku. Vyskytuje se nejčastěji v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů. Roste na vlhkých, písčitohlinitých až jílovitých půdách. Často je také pěstován jako okrasná rostlina v zahradách a parcích.

Jaterník podléška
Mrzne, jižní Morava už má jaro: lesy plné sněženek, rostou koniklece, podívejte

Lidé by neměli nikdy trhat celou rostlinu a z každé odebrat pouze jeden až dva listy. Kvůli zachování porostu do budoucna. Při sběru se musí vyhnout chráněným územím například v brněnské rezervaci Černovický hájek. Bylina se tam trhat nesmí. Upozorňují na to i cedule připevněné na plotě či stromech chráněného území.

Na dodržování zákazu sběru byliny tam každoročně dohlíží brněnští strážníci. „Vždycky v době, kdy začíná vegetační období medvědího česneku, tam jsou hlídky na kontrolách několikrát za den. Všímají si toho, zda tam někdo bylinu netrhá. Pokud někoho dopadnou, tak případ předají pracovníkům České inspekce životního prostředí, kteří rozhodují o výši pokuty či co udělat s již natrhaným česnekem,“ informoval už dříve Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků.

Kde ještě roste?

Nejvíc prospěšných látek si medvědí česnek zachovává při konzumaci za syrova. Lidé z něj ale dělají i léčivé tinktury, pesta nebo ho uchovávají v mrazácích. Poukazují na jeho detoxikační schopnosti, používají ho při potížích s trávením či vysokým krevním tlakem.

Medvědí česnek dodává organismu první jarní vitamíny.
FOTO: Medvědí česnek chutná i léčí. Vyzkoušejte pesto, víno i tinkturu

Na jižní Moravě se vyskytuje také ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku v zámeckém parku, v lesích kolem Svratky u Vranovic, Uherčic a Pouzdřan na pomezí Brněnska a Břeclavska. Také v oboře u Popovic u Rajhradu či mezi Útěchovem a Adamovem na Brněnsku. Zelenou bylinu lidé volně nasbírají například na Palackého vrchu v Brně, v okolí brněnské Lesné, v Tetčicích na Brněnsku nebo u Adamova na Blanensku.

O jeho léčivých účincích je přesvědčena Drahomíra Daňková. „Když manžel onemocněl rakovinou, chodili jsme ho sbírat skoro denně. Věříme, že mu česnek pomohl k uzdravení,“ je přesvědčená žena.