Znaménka si nechávám vyšetřit každý rok. Pro jistotu. Jsou sice nenápadná, nebolí, ale slunce umí udělat své. Člověk se párkrát spálí a může být problém. Riskovat nechtěli ani lidé, kteří se v pondělí stejně jako já vydali do břeclavské nemocnice. Ta totiž pro zájemce uspořádala vyšetření znamének zdarma. A zájem byl velký.

„Zájem o vyšetření znamének ze strany pacientů je stále. Důkazem toho je to, že i v průběhu roku navštěvují naši Poradnu pro prevenci kožních nádorů. V některých předchozích ročnících jsme měli účast i okolo tří set zájemců o vyšetření. V loňském roce se Melanomového dne zúčastnilo téměř sto padesát lidí,“ vzpomínala na minulé ročníky primářka kožního oddělení Taťána Hotařová.

Jak ale upozornila, v letošním roce se na vyšetření dostalo mnohem méně lidí. A to z toho důvodu, že Česká akademie dermatovenerologie upravila podmínky pro účast na Melanomovém dni, který nemocnice připravila jako akci Evropského dne melanomu.

Desítky lidí tak hned od jedné hodiny odpoledne, kdy vyšetření začalo, zaplnily čekárnu kožní ambulance. „Přišla jsem pro jistotu. Už čtyři roky si říkám, že bych si měla nechat znaménka prohlédnout. A až teď jsem se rozhodla, mám totiž více nových znamének,“ usmívala se Lucie Kučerová. Strach ale neměla, žádné znaménko totiž podle jejích slov nevypadá nebezpečně.

Primářka Hotařová také prozradila, že lidé se o znaménka starají mnohem více. „Důkazem je, že chodí do naší poradny po celý rok. Rozhodně lze říci, že jsou více informovaní,“ měla radost z lepšího přístupu pacientů.

K lékaři by měli podle ní lidé přijít ihned, jakmile si všimnou, že znaménko začne měnit tvar, barvu, začne svědit nebo se lidem objeví nové útvary na kůži. „Prevence je vhodná, záleží také na tom, zda lidé například navštěvují solária, jezdí často k moři. To jsou faktory, které mohou přispívat ke zhoubným nádorům kůže,“ uvedla s tím, že pacientům vždy doporučuje opalování s mírou a používání potřebných ochranných prostředků s dostatečnými UV filtry dle typu pleti.

Stále jsou ale lidé, kteří nevyužívají ani takovýchto nabídek nemocnic a zdravotnických zařízení. K lékaři jdou, až už si na těle najdou znaménko, které se jim nelíbí.

„Takovéto dny zdarma mě moc nelákají. Vím, že při těchto akcích bývá občas narváno. A jinak nechodím spíš z lenosti. Kdybych ale asi našla nějaké znaménko, které se chová podezřele a rychle se mění, asi bych nakonec přece jen do nějaké ordinace naklusala,“ netajila se Hana Ondryášová z Břeclavi.

Nakonec jsem z ordinace odcházel spokojená, znaménka mám zdravá.