Hrobku má od devadesátých let ve vlastnictví Mikulov, na přelomu století do její opravy investoval desítky milionů korun. Ve městě se místo stalo vyhledávaným cílem turistů. Rozhodnutí soudu není pravomocné, strany se proti němu mohou odvolat.

Spor trvá léta. Břeclavský okresní soud už v roce 2015 zamítl restituční žalobu Mercedes Dietrichsteinové, která žádala po radnici v Mikulově vrácení rodové hrobky, dalších pěti objektů ve městě a zhruba dvě stovky pozemků.

Odvolací krajský soud v Brně o dva roky později rozsudek okresního soudu potvrdil, výjimkou ale byla Dietrichštejnská hrobka. V tomto bodě věc vrátil k projednání okresnímu soudu. Podle odvolacího soudu se okresní soud měl v případě hrobky věnovat tomu, zda je silnější právo na odnětí vlastnického práva, nebo zda bylo porušeno právo na rodinný a soukromý život. Okresní soud dal v tomto ve středu zapravdu Dietrichsteinové.

Otci žalobkyně Alexandru Dietrichsteinovi zabavil majetek československý stát bezprostředně po druhé světové válce. Argumentoval tím, že byl členem Henleinovy Sudetoněmecké strany. Dietrichstein proti zabavení majetku aktivně nevystupoval.

Podle soudkyně Hany Dobišarové ale s ohledem na charakter nemovitosti došlo konfiskací tohoto majetku k porušení základních lidských práv, kdy se stát nemohl vlastnit právě tuto nemovitost. Pro příklad uvedla, že je to to samé, jako kdyby stát někomu zabavil hrob babičky.

  • Podívejte se na Mikulov ze Svatého kopečku
Město Mikulov pohledem ze Svatého kopečku. | Video: Deník/Lukáš Ivánek

Právní zástupce Mikulova Jiří Petřík poukazoval na to, že otec žalobkyně se nijak nebránil konfiskaci majetku. „Došlo ke konfiskaci veškerého jeho majetku a soud nemůže jít nad rámec toho zákona," poukázal Petřík.

Doplnil, že žalobkyně sama za uplynulých třicet let do hrobky neinvestovala ani korunu, zatímco žalovaný ji zvelebil, když město nemovitost převzalo v devadesátých letech minulého století v dezolátním stavu a v dezolátním stavu byly i ostatky předků žalobkyně.

Vedení mikulovské radnice se chce k verdiktu vyjádřit až poté, co jej dostane písemně. „Následně budeme další postup konzultovat s naším právním zástupcem," vzkázala mluvčí města Markéta Ničová. Současně upozornila, že Mikulov od roku 1994 dal do údržby přibližně sedmašedesát milionů korun.

Závěr soudu překvapil bývalého dlouholetého starostu Mikulova a nynějšího senátora Rostislava Koštiala. „Hrobku jsme vždy vnímali a respektovali jako pietní místo, ke kterému se město s úctou chovalo a spravovalo jej tak. Vzpomínám si, že předseda soudu od počátku trval na dohodě. Ovšem dohodnout se s paní Mercedes, která do Česka téměř nejezdila, bylo nemožné. Řekli jsme si proto, že necháme na soudu, ať rozhodne,“ reagoval pro Deník bývalý starosta.

Nic nezmění?

Je přesvědčený, že současné vedení využije všechny dostupné možnosti, jak o hrobku nepřijít. „Pro mě je rozhodnutí trošičku překvapením. Pokud zůstane u toho, že Dietrichštejni vyhrají hrobku a město Mikulov bude úspěšné v dovolání o ostatní majetky, tak v tom nevidím problém. Nemyslím si, že by se mělo něco změnit,“ nechal se slyšet Koštial.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uklidnění situace Na Jámě v Mikulově. Bydlící budou parkovat rok zdarma

Obyvatele mikulovské ulice Na Jámě trápí havárie kanalizace. | Video: Deník/Iva Haghofer