„Tento stav nikomu neprospívá. Nedořešené žaloby brzdí rozvoj města. Investorů je zvláště v dnešní době jako šafránu a kvůli tahanicím o ně můžeme přijít," nechal se včera slyšet mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). Zdůraznil, že kvůli sporům se například zastavila plánovaná výstavba nových tenisových kurtů.

Dietrichštejnové patřili po staletí k nejvýznamnějším rodům na Moravě. Proto je také soupis majetku, který požaduje jejich přímý potomek Mercedes Dietrichštejnová zpět, obsáhlý. Žádá navrácení hrobky rodu, šesti objektů a asi dvou set pozemků. Trvale žije v Argentině a do původní vlasti se vrací zřídka.

Už v minulosti požadovala vydání části majetku, nikoli však po městu, ale po státu. S touto žalobou neuspěla. Klas ji zamítl a případem se bude v odvolacím řízení zabývat Krajský soud v Brně. Poté vznesla Dietrichštejnová nárok také na majetek Mikulova. Přestože v první kauze neuspěla, nemusí se verdikt opakovat.

Koštial připomněl, že mnohé projekty musely být zastavené, protože radnice nechce investovat do nemovitostí, u nichž je zpochybněný vlastník. Obavy z procesu mají třeba i fotbalisté. Jejich hřiště s novým umělým povrchem je totiž zahrnuto v žalobě.

Otec Mercedes Alexandr Dietrichštejn (1899 – 1964) přišel po válce o rodový majetek na základě Benešových dekretů. Podle jeho dcery se tak stalo nezákonně. Břeclavský soud jí v minulosti nevyhověl. Dospěl k závěru, že konfiskace byla oprávněná. Dosud se vedou spory o tom, zda Dietrichštejn byl či nebyl členem nacistických organizací.