Výrok Ústavního soudu zněl jasně. Majetek znárodněný před únorem 1948 nelze vymáhat určovacími žalobami. Mikulovští si z verdiktu udělali jasný závěr: Princezna Dietrichstein si už nemůže dělat nároky na bývalý majetek svého slavného rodu.
Olga de las Mercedes von Dietrichstein se ale nevzdává. Na břeclavském soudu i nadále leží několik jejích žalob, které jí mají pomoci získat majetek předků do vlastnictví.

„O žalobách víme, už dva roky se ale nic neděje. Budu muset na kraji zjistit, jak to vypadá,“ uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial. Nejdůležitější součást majetku – zámek, totiž náleží právě kraji.
Princezna má ovšem zájem také o polnosti a další pozemky, které spravuje zemědělský fond a úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Chtěla by také Kozí hrádek.

„Ano, Kozí hrádek je mezi žalobami,“ potvrdil starosta. Město přitom do této lokality díky grantu Evropské unie letos investovalo tři miliony korun. „Zpevnili jsme cesty, přibyly nové lavičky i informační cedule,“ řekl Koštial.
Princeznu ve sporu zastupuje královéhradecký advokát Jaroslav Čapek. Jeho vyjádření se ale Deníku včera nepodařilo získat. „Je na dovolené,“ oznámila Čapkova asistentka.

Určovacími žalobami míří příslušnice šlechtického rodu na jednotlivé nemovitosti. Postupuje tak podobně jako hrabě Kinský, jehož zastupoval i stejný advokát. Právě v jeho případě ale vydal Ústavní soud průlomové rozhodnutí.
Z dnešních obyvatel města zná Mercedes žijící v Argentině asi nejlépe Jan Sochor. Mikulovský rodák, kterého si Dietrichštejnové oblíbili, se s ní jako kluk houpal v zámeckém parku…

Více v Břeclavském deíku v úterý 28. srpna