Taková Patria Kobylí, největší producent meruněk v České republice, pěstuje oranžové plody na 180 hektarech. A k letošním výsledkům své práce se vůbec nechce vyjadřovat. O horší úrodě svědčí už nízký počet pomocníků, kteří v sadech pracují.

„Máme asi dvacet až pětadvacet brigádníků z blízkého okolí. Meruňky budou trhat ještě asi čtrnáct dní. Pak budou následovat broskve a hrušky,“ vylíčil vedoucí sadů společnosti Patria Michal Schovánek. O množství sklizených meruněk raději nechtěl mluvit.

Bez komentáře

Sdílnější nebyl ani ředitel Patrie Kobylí Josef Čačík. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ řekl pouze.

Do sadů Patrie na kraji Kobylí v úterý vyjela zhruba dvacítka sběračů. Při pohledu na stromy bylo patrné, že meruňky budou letos pro ovocnářskou společnost vzácné zboží.

To v sousedních Bořeticích jsou drobní pěstitelé o dost veselejší. „Co jsem v obci viděl, neříkám, že se stromy prohýbají pod meruňkami, ale letošní úroda je velice slušná,“ všiml si bořetický starosta Václav Surman.

Na letošní úrodě se podle něj projevil úžeh. Jak řekl, kdo se mu neubránil vhodným postřikem, dopadl špatně. To samé platí i pro vinice. „Kdo neuhodl postřik, nesesbírá vůbec nic,“ zamyslel se.

Úplně jiná nálada než v kobylské firmě panuje ve Velkých Bílovicích. Tamní ovocnářská společnost Agrosad se dočkala lehce nadprůměrné úrody meruněk. „Je to lepší rok. Meruňky trháme už měsíc a hotovo bude asi do čtrnáctí dnů. Současně sklízíme i broskve,“ prozradil jednatel Agrosadu Jaroslav Pálka.

Velkobílovická firma meruňky pěstuje na dvacetihektarové ploše. Odběratelům je prodává od deseti do pětatřiceti korun za kilogram. Platí, že nejdražší jsou také největší. Agrosad dodává ovoce společnosti Jihofrukt, která je posílá do obchodních řetězců.

Zatímco z úrody meruněk má Pálka radost, s broskvemi to není až tak slavné. „Minulý rok nám deště poškodily hodně stromů. Právě u broskví je ještě vidět následek mokrého roku. Sklizeň je proto slabší průměr,“ bilancoval.

Obsypané stromy

Spousta krásných meruněk se urodila v sadu také Františku Valentovi z Velkých Bílovic. Jeho sto padesát stromů je doslova obsypaných. „Úroda je velká, až je to ovoce malé,“ posteskl si, že velké množství plodů ubralo meruňkám na velikosti.

„U nás je meruněk i broskví dost. Jsme spokojení, jenom odbyt je horší. Víc se naděláme a možná dostaneme míň peněz,“ obává se Valenta snížení ceny, které může kvůli nadprůměrné úrodě nastat.

Velkobílovický pěstitel dodává meruňky do dvou obchodů v Uherském Hradišti. „Prodal jsem je za třicet korun, takže zatím jsem spokojený,“ pochvaloval si. Horší je to podle něj s broskvemi, kterých má jeden hektar. „V chladírně nám dávali devět korun za kilogram. To je likvidační cena. Postřiky jsou čím dál dražší. Zdražují se každý rok. A bez postřiku dnes nic nejde,“ poukázal Valenta.