„Tím, že jsme dostali grant na podporu česko-rakouské spolupráce, získali jsme i možnost investovat do většího projektu. Jedním z jeho stěžejních bodů se stala meruňková kuchařka a tím propagace samotného ovoce," uvedl místostarosta města Zdeněk Karber.

Sestavení receptů bylo věcí obyvatel města. „Oslovili jsme velkopavlovické ženy i muže, aby do kuchařky přispěli svými recepty. Dohromady přichystali desítky receptů, které fotografovali a jejichž návody k přípravě přesně popsali," sdělil.

Náklady na sbírku jídel z pečených, vařených ale i destilovaných meruněk částka z grantu plně nepokryla. Přispělo i město.

„Kuchařky jsme zatím nechali vytisknout v malém počtu. V případě, že o ni bude velký zájem, necháme udělat další kusy," informoval místostarosta.

Jak doplnil, kniha vyšla v nákladu několika set kusů. Velkopavlovičtí ji pokřtí při příležitosti zemědělské výstavy Dary jižní Moravy, která začne v pátek 27. září. Návštěvníky lákají na přehlídku ovoce, zeleniny, hroznů a květin s bohatým doprovodným programem.

„Výstava plodů nám přišla jako vhodná příležitost pro to, abychom pokřtili knihu o meruňkách. Přijedou i hosté z Rakouska, kterým předvedeme naše vinařství a sady," zakončil Karber.

Výstava potrvá tři dny.

ADÉLA JELÍNKOVÁ