Akce na oslavu sladkých oranžových peckovin a vína se v tamním Ekoncentru Trkmanka uskuteční už v sobotu dopoledne. Meruňky by zde měly být zrána i na prodej. Cena se podle zjištění Deníku šplhá nahoru.

Až k osmdesáti korunám za kilogram. „Neuvažovali jsme o tom, že bychom akci zrušili. Moc jsme si přáli v její tradici pokračovat v návaznosti na podporu místního sadařství a vinohradnictví. Příroda a fajn lidé kolem nás nás v tom podpořili,“ okomentovala ředitelka pořádajícího Ekocentra Trkmanka Zita Dvořáková.

Velkobílovická Farma Lang odstartovala samosběr česneku.
VIDEO: Začal samosběr česneku, Velké Bílovice jsou díky němu výjimkou na mapě

Letošní ročník je speciální. To proto, že právě uplynulo sto let od založení Státní ovocné školky ve Velkých Pavlovicích. „Představíme zde i historii naší Velkopavlovické meruňky, která patří mezi jedny z nejkvalitnějších odrůd meruněk v tuzemsku,“ vyzdvihla Dvořáková s tím, že ochutnat budou moci návštěvníci i čtyři odrůdy révy vinné, které taktéž pocházejí z místní šlechtitelské stanice vinařské. Půjde o André, Pálavu, Aurelius a Agni.

Přípravy na sobotní meruňkové slavnosti byly v plném proudu už v pátek. „Lidé budou moci ochutnat gule s čerstvými moravskými meruňkami, vepřový guláš na meruňkách, beleše a palačinky meruňkovou marmeládou nebo meruňkové makronky,“ nalákala ředitelka Ekocentra Trkmanka.

Židovská obřadní síň v Břeclavi.
VIDEO: Působivý průlet nad židovskou síní v Břeclavi, opravami to tam jen začíná

Novinkou pak bude marhulové víno na ledu. Chybět nemá ani meruňková zmrzlina, výrobky z meruněk z Gálových sadů či hořčice s meruňkami.