„Květy jsou poškozené hodně. Budeme čekat, jestli vůbec něco sklidíme. S jistotou už nyní víme, že letos se o žádném zisku bavit nelze. Spíš budeme počítat náklady,“ okomentoval sadař Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic na Břeclavsku, který hospodaří na patnácti hektarech půdy.

V noci na úterý v sadu naměřili ve dvě hodiny ráno minus sedm stupňů Celsia. „Po pěti hodinách pak stoupla teplota na minus dva. Noc na středu byla stabilnější, chlad byl menší, ale zase trval celou noc. V sedm hodin ráno bylo ještě pořád na teploměru minus šest stupňů,“ srovnal Krejčiřík.

Ilustrační foto
Na jihu Moravy padaly rekordy. Na třech místech bylo téměř minus devět stupňů

Stejně jako v minulém týdnu i nyní v sadu vzplály ohně. „Opět jsme na některých místech v sadu zatopili. Jestli to mělo efekt, by se mohlo ukázat už o víkendu,“ zmínil sadař.

Podobně mrazivá má být podle meteorologů i noc na čtvrtek. „Nejnižší noční teploty budou klesat k minus dvěma až minus pěti stupňům Celsia. V údolích pak ojediněle až k minus sedmi stupňům,“ napsal k vývoji počasí za brněnskou pobočku Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Peter Hruška.

Ilustrační foto
Ve vážném stavu už je sedm lidí. Na jižní Moravě je 184 pozitivně testovaných

Kromě nízkých teplot v noci se sadaři potýkají také s problémy s opylením. „V době kvetení bylo totiž poměrně sucho a chladno a včely nelétaly. Za dva týdny budeme chytřejší. Vypadá to, že dvacítkový rok nebude moc optimistický v žádném směru,“ poznamenal Krejčiřík.