Ranou odrůdu Leskora už sbírali lidé v meruňkových sadech kobylské společnosti Patria. Se sklizní Sylvercotu začnou naplno dnes. Důvod k jásotu ale letos chybí. Ovocnáři hlásí svorně skleslým hlasem slabou úrodu. Podle ředitele Patrie Kobylí Josefa Čačíka bude podprůměrná. „Vypadá to jen na takových třicet čtyřicet procent desetiletého průměru," sdělil včera za největšího pěstitele ovocných stromů v republice.

Potvrdily se tak neblahé předpovědi pěstitelů z jara. „Hodně se na úrodě podepsalo sucho. Začalo to podzimem, pokračovalo zimou, ani v posledních měsících nebyly dobré podmínky," vysvětlil si špatný rok Čačík.

V kobylské společnosti, která hospodaří na 170 hektarech sadů meruněk, odstartovali sběr o čtrnáct dní dříve než v loňském roce. Na Velkopavlovickou odrůdu se chystají asi za tři týdny.

Ani menší pěstitel Petr Poláček z Němčiček nemá plně obsypané stromy oranžovými plody. Naopak. „Už na jaře bylo méně květů. Teď zase dlouho nepršelo, kvůli suchu mohou dozrávající plody opadávat, nebo budou malé," uvedl Poláček. A dodal: „Loni bylo meruněk extrémně mnoho. Stromy si možná letos chtějí odpočinout," bral to s nadhledem němčičský pěstitel Velkopavlovické odrůdy.

Menší plody potvrdil i Čačík. „Teď už meruňkám nepomůže, ani kdyby přišly deště," podotkl šéf kobylské společnosti.

Zda se (ne)úroda podepíše na výsledné ceně, si ještě netroufal říct. „Cena je otázkou nejen množství meruněk, ale i trhu a dovozu. Není nikde napsané, že když je úroda slabší, budou meruňky dražší," nechtěl být Čačík víc konkrétní.

Žádná velká sláva to podle něj nejspíš nebude s možností brigády v sadech Patrie. „Od nízké úrody se odvíjí vše. Zatím ani nehledáme studenty pro sklizeň, spolupracujeme už nějakou dobu se skupinkami, ve kterých jsou spíše dospělí lidé," doplnil Čačík.

Tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová v těchto dnech zpracovává odhady sklizně meruněk. Ta více méně rekordní z loňska se podle ní rozhodně opakovat nebude. Nedosáhne ani poloviny. „Břeclavsko ale dopadlo podstatně lépe než Znojemsko, kde meruňky i broskve pomrzly více," vzpomněla žena více než chladnou noc na osmnáctého dubna.

Plodům ke všemu nepomohlo ani dřívější květenství. „Sadaři zaznamenali u některých odrůd až třítýdenní předstih," informovala tajemnice ovocnářské unie.

Jak si všimla, s meruňkami je to v posledních letech jako na houpačce. „Mají tendenci, že jeden rok plodí hodně a ten následující je pak znatelně slabší," nechala se slyšet Homolová.

Řečí čísel: Předchozí rok se pěstitelé na jižní Moravě těšili z 3200 tun meruněk. Předloni vinnou mrazů řadě z nich nezbylo skoro nic, sklidili pouze 800 tun. V roce 2011 to bylo 2300 tun, předtím zase jen 780.

Nejrozšířenější odrůdou je stále Velkopavlovická meruňka. „Stoupá ale zájem o novější odrůdy jako Goldrich nebo Aurora," dodala.