O festivalu se Břeclavští dozvěděli před lety prostřednictvím výstavy fotografií. „Nabídli nám tehdy, jestli bychom nechtěli v knihovně vystavit fotografie tibetských dětí. Od té doby jsme se rozhodli, že i my chceme nějakým způsobem pomáhat a podat lidem informace o tamním životě," popisuje hlavní myšlenku ProTibetu Lanžhotčan.

Letošní program zahrnoval opět tematické filmy a přednášky. Mezi nimi například indický dokument Drapchi o tibetské zpěvačce, kterou unesou a uvězní, a které se po dvou letech podaří uprchnout.

Zájemci mohli také vidět britský dokument Bez mrknutí, jenž zachycuje osmnáct měsíců ze života a práce XIV. dalajlámy, nebo si vyslechnout cestopisné povídání Danuše Ušelové o cestě po Číně a Tibetu. „Každý rok se setkáváme s rozdílným zájmem. Letos je to průměrné. Nechodí nijak moc lidí, ale důležité je, že někdo vždy přijde. Pravdou je, že tento festival není vyloženě masová záležitost. Filmy se týkají hodně i buddhismu a problematice života v Tibetu. Ne každého zrovna taková témata zaujmou," doplňuje ředitel.

A pokračuje. „Každopádně jsme rádi, že můžeme nejen našim čtenářům podat informace a zároveň tak pomoci dobré věci." Festival se kromě Břeclavi koná ve více než třiceti městech po celé republice.

Akci jako každý rok zaštiťuje občanské sdružení Most. „Vybíráme pouze dobrovolné vstupné. Výtěžek bude letos věnovaný malým mnichům z kláštera Diskit v Himálajích na kvalitní stravu a lékařskou péči," prozrazuje vedoucí muž městské knihovny. ProTibet v Břeclavi končí ve čtvrtek.

Pomyslnou tečkou za akcí bude čtvrteční promítání filmu Good Bye Tibet, příběhu Kelsanga Jigmeho, legendy mezi tibetskými převaděči, který pomohl mnoha tibetským uprchlíkům, převážně dětem, překročit zrádný horský průsmyk na cestě za svobodou. „Promítání začne v šest hodin večer v malém sále knihovny. Budeme rádi, když se přijdou lidé na tento film podívat," zve knihovník.