Například v Blansku se už tři roky pohledávky na nájmech za obecní byty drží kolem osmi milionů korun. A mírně rostou. „Dlužnou částku se snažíme snižovat exekučním vymáháním. Také s nájemníky uzavíráme smlouvy na dobu určitou, takže byt můžeme po vypršení smlouvy vyklidit ještě před vymáháním," vysvětlil vedoucí odboru komunální údržby blanenského městského úřadu Petr Rizner. Ty, kterým město nájem neprodlouží, úředníci do jiných bytů nepřesouvají.

O nařízení případné exekuce pak rozhoduje soud. „A to na základě nějakého návrhu," tvrdí Jan Týče z brněnského exekutorského úřadu Jaroslava Homoly.

Dluhy před soudem

Kam až musí dlužník zajít, aby se exekutor před jeho dveřmi objevil, nejde podle Týčeho přesně určit. „Nájemníka je ale možné zažalovat i kvůli minimálnímu dluhu. Obec naopak může s žalobou váhat, i když nájemník dluží statisíce," podotkl Týče.

Například v Brně je důvod pro výpověď neplacení nájemného po dobu tří a více měsíců. „V konkrétních případech ale záleží na tom, co je příčina dluhu, jestli se jedná o výjimečné nebo opakované neplacení a jestli se dlužník aktivně na řešení dluhu podílí," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podobná je i situace v Hodoníně. „Pokud souběžně dluží čtyři nájmy, dostane člověk výpověď. Když se nevystěhuje, čeká ho exekuční vyklizení," řekla mluvčí radnice Barbora Lahová. Dodala, že nejproblematičtější jsou v Hodoníně byty v ulici Pravoslava Veselého.

Úspěšný boj

Boj s neplatiči se daří vyškovským úředníkům. Ještě v roce 2010 městu dlužilo přes tři sta lidí. Loni to bylo o sto méně. „Postupně se nám daří snižovat i celkový dluh. Za první pololetí loňského roku byl o čtyři sta tisíc korun nižší než v roce 2012," sdělila mluvčí radnice Petra Bezdomniková.

Město je úspěšné díky aktivnímu přístupu. S těmi, kteří dluží nebo jim to hrozí, je neustále v kontaktu. Dlužníky si kvůli projednání řešení situace také zve na radnici.

Právě domluva může být stěžejní. Uvědomují si to i někteří nájemníci. „Vždy jsme nájem řádně zaplatili. Kdybych ale jednou nemohla ani s pomocí rodiny, určitě bych se hned šla domluvit na úřad na nějakých splátkách," uvedla například Martina Bartúnková, která bydlí v obecním bytě v Brně.

Dluhy v největších městech kraje za poslední roky stoupají.

PRO ZVĚTŠENÍ ROZKLIKNĚTE 

Starostka Hodonína Milana Grauová o dluhu za nájem v městských bytech: Průměr převyšuje 20 tisíc korun

Hodonín - Z šesti největších měst Jihomoravského kraje je v poměru dluhu na počet bytů na tom nejhůře Hodonín. Celkem tam lidé dluží přes osm milionů korun. Průměrný dluh na jeden obecní byt tam pak přesahuje dvacet tisíc korun. „Výrazně nám ubylo bytů kvůli privatizaci," vysvětluje důvod tohoto stavu starostka Hodonína Milana Grauová.

Proč je dluh za nájem v obecních bytech tak vysoký?

Nelze ho vztahovat k aktuálnímu počtu bytů. Na začátku roku 2008 jich městu patřilo téměř osmnáct stovek. Na konci loňského roku kvůli prodeji bytů číslo kleslo pod čtyři stovky. K loňskému pololetí bylo navíc jen devětadvacet lidí, kteří dluží na nájemném a bydlí v městském bytě. Ostatní už v nich nebydlí.

Jak s dlužníky bojujete?

Posíláme upomínky, výzvy, pak už přes soudy. U nájemních smluv jsou exekuční doložky. Smlouvy na sociální a startovací byty uzavíráme na dobu určitou.

Chystáte v boji s neplatiči nějaké změny?

Připravujeme změnu zásad pronajímání našich bytů. Nová verze přinese přísnější pravidla, která ve výsledku povedou ke snížení dluhu za nájmy.

V čem se Hodonín liší od jiných velkých měst v kraji?

Je tady poměrně velká nezaměstnanost. To může být důvod problému. Mezi žadateli o pronájem bytů se často objevují lidé a rodiny, které jsou bohužel ve velké tísni, kdy nemají dost peněz na živobytí.

Výpověď nájmu? Nově i bez lhůty
Brno - Kromě částky, kterou musí každý měsíc zaplatit za bydlení, teď nájemníkům v obecních bytech možná dělá starosti i nový občanský zákoník. Od Nového roku totiž umožňuje pronajímateli, aby nájem ukončil bez výpovědní lhůty.

Obce mohou podle právníka Lukáše Packa z brněnské Advokátní kanceláře Tomáše Rašovského skončit nájem výpovědí v případě takzvaného hrubého porušení povinností nájemce vyplývající z nájmu. „Doteď soudní rozhodnutí považovala za hrubé porušení neplacení nájemného nebo služeb trvající déle jak tři měsíce. Nyní k vypovězení nájmu bez výpovědní lhůty stačí velmi závadné chování nájemníka. Dosud ale není jasné, jak budou soudy nové ustanovení vykládat," vysvětlil Pacek.

Není tedy jasné, kdy města dostanou právo výpověď bez lhůty použít. Podle Packa je pravděpodobné, že soudy budou takové případy posuzovat individuálně.

Advokát zároveň upozornil, že každá výpověď musí obsahovat poučení nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem. Pokud toto poučení nebude výpověď obsahovat, je neplatná.

Zákoník přinesl i jiné změny. „Lidé, kteří žili s nájemcem ve společné domácnosti až do jeho smrti, jsou stejně jako dědic zavázáni z dluhu, který z nájmu vznikl před nájemcovou smrtí," uvedl například mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Další novinka se týká pronajímání bytu dalším lidem. Pokud nájemce v bytě trvale bydlí, může dát jinému do podnájmu část bytu i bez souhlasu pronajímatele.

VOJTĚCH KUČERÁK, ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI