Břeclav se už pomalu připravuje na Vánoce. Stejně jako jiné obce v okrese. Různé světelné komety a hvězdy ani letos nebudou chybět na sloupech veřejného osvětlení. Mikulov i Pohořelice se letos rozhodly šetřit, nové ozdoby proto nenakupují. Břeclav díky rezervám a vyrovnanému rozpočtu nabídne návštěvníkům opět něco nového. Za statisíce.

„Od začátku roku jsme utratili asi čtyři sta tisíc korun. Je to také z toho důvodu, že jsme začali nakupovat kvalitnější zboží, kde už nejsou tradiční žárovky, ale led diody. Mají delší životnost,“ vysvětlil poměrně vysoký vklad do Vánoc vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka s tím, že novinkou bude například efekt padajícího sněhu na stromě před břeclavským Domem školství.

Jak ale dodal, snažili se na radnici šetřit tak, že některé nové ozdoby nakupovali hned z kraje roku, kdy byly velké výprodeje. A městu se podle něj výzdoba ulic i vyplatit.

„Každý by na to měl asi jiný názor. Ale pokud sem chceme přilákat návštěvníky, tak určitě na ně bude město daleko lépe působit, pokud bude vyzdobené. Chystáme opět vánoční trhy na pěší zóně, takže to může přinést i větší zájem turistů, kteří tady případně utratí peníze,“ hájil rozhodnutí radnice.

Mikulov letos žádné velké nákupy neplánuje. Využije jen starých ozdob, které má. „Předpokládám, že vánoční výzdoba bude v Mikulově jako vždycky. Letos ji asi nebudeme nějak dramaticky rozšiřovat. Každý rok jsme vždycky něco přikoupili, ale mám obavy, že letos na to opravdu nemáme,“ reagoval mikulovský starosta Rostislav Koštial. Neví ani o tom, že by se o nové výzdobě na radnici bavili.

Podle něj by však byla škoda, kdyby Mikulov o výzdobu úplně přišel. „Jsme městem, které je poměrně navštěvované. Pokud se chceme tvářit jako turistické, neměli bychom lidi z Mikulova i jiných měst o vánoční atmosféru připravit,“ domníval se.

Podobně jsou na tom i Pohořeličtí. „Různá závěsná svítidla máme nakoupená už z minulých let. Nic nového pořizovat nebudeme. Vždycky jsme tak dvě nové ozdoby přidali, letos ne,“ přiznal pohořelický starosta Josef Svoboda.

Ten je přesvědčený, že by lidé nejspíše pochopili, kdyby výzdoba ve městě chyběla. Jediné výdaje obcí tak budou za elektřinu, která je podle Svobody, Opálky i Koštiala jen malou položkou.

„Podle mého ve městě žádná vánoční výzdoba být nemusí. Mně je to celkem jedno a obejdu se bez nějakých figurek a stromečků. Lidé jsou bez peněz, je to doba krize a musíme šetřit, kde se dá,“ byl přesvědčený Miroslav Lukač z Břeclavi.

ELIŠKA WINDOVÁ A LADISLAVA HRUBÁ