Příležitostí pobavit se, popít šampaňského a popřát blízkým i zcela neznámým lidem k novému roku budou mít lidé na Břeclavsku bezpočet. Zatímco například v Mikulově chystají velkolepou silvestrovskou zábavní show, Hustopečští od tradičního ohňostroje upustili kvůli šetření.

Talentová soutěž

„Letošní Silvestr jsme pojali trošku jinak. Mikulovská rozvojová nachystala program na bázi talentové soutěže. Jeho součástí bude promítání předtočených videošotů s nadanými dětmi. Pokud budou mít zájem dospělí a budou chtít předvést něco, co umějí, mohou. Věříme, že s blížící se půlnocí jich bude přibývat,“ přeje si mikulovský starosta Rostislav Koštial, jenž na tamním Náměstí od deseti hodin večer, kdy program začíná, nebude chybět.

„Talentové soutěže se však nezúčastním. Obávám se, že bych na pódiu neměl co předvést,“ smál se starosta. Jak dodal, program, jenž protkne vystoupení kapely Rafael, zpestří také množství soutěží a ukončí jej slavnostní ohňostroj.

„Dříve jsme to měli jako všelidovou zábavu, ve které se každý našel. Teď se snažíme Silvestr trošku režírovat, aby to nebylo jen čekání na půlnoc,“ podotkl Koštial s tím, že náklady spojené se silvestrovskou veselicí hradí právě Mikulovská rozvojová, která je příspěvkovou organizací města. „Scénář připravovali hodně dopředu, takže s výdaji počítali. Udělali to tak, aby jim peníze zbyly. Město tedy nepřispívalo,“ nechal nahlédnout do kuchyně příprav starosta.

Rozhledna? Už ne

Drobných změn dozná silvestrovské setkání ve Velkých Pavlovicích. Zatímco před rokem si tamní popřáli a připili u rozhledny Slunečná, tentokrát se sejdou přímo na prostranství před radnicí. „Bylo hodně špatné počasí a sešlo se jen málo lidí, především z řad těch sportovněji založených, kteří se chtěli trošku projít. Letos jsme tedy zvolili prostor před radnicí,“ uvedl velkopavlovický místostarosta Zděnek Karber.

„Měli jsme tady vánoční jarmark. Domluvili jsme, že před radnicí necháme několik stánků a pódium a pozveme lidi o silvestrovském večeru na třiadvacátou hodinu. Dáme si punč, svařák nebo čaj. Bude to takové neformální,“ usmíval se místostarosta.

Že by lidé nepřišli, se nebojí. „Oslavy budou v okolí radnice ve spoustě podniků, takže myslíme, že lidé využijí toho, že to není daleko a k radnici přijdou,“ doufá Karber.

Není nad skromnost

Skromné, ale o to srdečnější ukončení roku chystají jako již pravidelně Valtičtí. „Připravili jsme tradiční silvestrovské setkání na Reistně, kde si s obyvateli města před půlnocí připijeme a popřejeme hodně úspěchů a zdraví v nadcházejícím roce,“ sdělil tamní starosta Pavel Trojan s tím, že jiné akce vedení Valtic nechystá.

„Asi jako všechna města i my máme napjatý rozpočet a snažíme se šetřit. Proto také nepořádáme nic nového,“ poznamenal Trojan.

Ohňostroje nebudou

Kvůli šetření dokonce zrušili tradiční ohňostroj v Hustopečích. „Vůbec nic o letošním Silvestru nechystáme, v tom je to tedy oproti loňsku jiné. Tradičně jsme mívali každý rok ohňostroj, ale tentokrát jsme se rozhodli, že od toho upustíme a budeme šetřit,“ nechal se slyšet hustopečský starosta Luboš Kuchynka.

Podobný názor má také pohořelický starosta Josef Svoboda. „U nás se vcelku pravidelně o pořádání silvestrovských večerů v sálu radnice starali fotbalisté. Letos se do toho ale moc nehrnuli. Už zestárli a usoudili, že Silvestr pořádat nebudou,“ vysvětlil důvody Svoboda.

Poslední večer roku bude tedy podle jeho slov v režii různých podniků a restaurací ve městě. „Nechystáme ani žádný ohňostroj. Ale uvidíme, možná, že nakonec něco na konec roku 2011 připravíme,“ zamyslel se starosta.

Jak dodal, lidé se nemusejí bát, že by si na ně nenašel chvíli a nepopřál jim. „Některým jsem už popřál. Čeká mě ještě Novoroční koncert v kostele, kde také popřeji. To bude takové ohlédnutí za adventem a vánoční dobou,“ vyjmenoval Svoboda.

Kabaret i Presley

Rozmanitých příležitostí, jak strávit silvestrovský večer, ale budou mít lidé na Břeclavsku určitě dost. Moravský Žižkov například zve na kabaret, Tvrdoničtí zase pořádají zábavu pod širým nebem na náměstí a týnecký kulturní dům obsadí vinaři.

V sálu vrbického kulturního domu pro změnu po letech připravil silvestrovskou zábavu pro veřejnost tamní divadelní spolek Okolo luže. V myslivně ve Cvrčovicích se pak o bohatý program postará cvrčovický svaz žen. A velkobílovický kulturní dům, jak alespoň tvrdí dechová hudba Legrúti, navštíví poslední den v roce sám Elvis Presley.

To starovický starosta Antonín Kadlec se rozhodl uspořádat o silvestrovské půlnoci setkání s obyvateli obce, které završí malý ohňostroj.