Trápí vás finančák? Zbavte se ho! Změňte sídlo firmy! Stovky plakátů s tímto textem někdo vylepil po městech. Problém je v tom, že provozovatel plakátovacích ploch k tomu nesvolil. Chce se proto bránit.

„Je to obrovská drzost. Pěkně nás to štve. Lidé si zaplatí výlep plakátů a někdo jim je bez skrupulí přelepí,“ zlobí se Vladimír Magula, který je spolumajitelem Kulturního domu Delta Břeclav. Toto zařízení ve městě provozuje většinu plakátovacích ploch.

„Už jsem volal na policii a budu to řešit oznámením na poškozování cizí věci. Děje se to na více místech, nejen na Břeclavsku, takže když se to nasčítá, škoda bude jistě vyšší než pět tisíc korun. Půjdu i na městskou policii, jestli ty dotyčné náhodou nezabraly kamery,“ dodal Magula. Podle něj to není v Břeclavi první případ načerno polepených plakátovacích ploch.

K drzosti neznámých pachatelů se včera vyjádřil také ředitel břeclavského finančního úřadu Milan Čech. „Viděl jsem to po městě. Nenechává nás to v klidu, jelikož je to postaveno proti finančnímu úřadu,“ podotkl.

Dvoubarevné nápisy na bílých plakátech se objevily také ve Znojmě. Tam provozuje plakátovací plochy reklamní společnost Kofroň Production, která už podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Máme kompletně přelepeno celkem devět ploch. První odhad škody, způsobené černým výlepem, je čtyřiapadesát tisíc korun. Nejde však jen o přímou škodu spojenou s vlastním výlepem, pronájmem místa na ploše, dopravou, tiskem plakátů a podobně, ale i s poškozením dobrého jména jak naší společnosti, tak i zadavatelů,“ uvedl ředitel reklamní společnosti Jindřich Jansa. Ve Znojmě se podle něj jedná o první černý výlep podobného rozsahu.

„O plakátech víme. O důvodech jejich vylepení však můžeme jen spekulovat. Jako nejpravděpodobnější se ale jeví motiv jakési odvety za úkon finančního úřadu u nějakého daňového subjektu. Může se jednat i o formu konkurenčního boje nebo o budoucí možný profit určitých firem, které se zabývají stěhováním podnikatelských subjektů,“ uvedl šéf Finančního ředitelství v Brně Oto Lipovský. O poškození daňové správy jako celku se podle jeho slov nejedná.

„I kdyby se většina subjektů přestěhovala do konkrétní lokality, tak daňová správa umí přesunout potřebné počty pracovníků do míst, kde jsou potřeba. Navíc stávající zákon o správě daní a poplatků nabízí možnost spolupráce mezi jednotlivými finančními úřady,“ dodal Lipovský.

„V úterý kolem poledne lepili ty plakáty v Břeclavi nějací mladíci. Jak bylo vidět, hodně spěchali. Vím, že tam ještě předtím bylo oznámení, že nějaká firma nabízí do hodiny založení společnosti,“ řekl Štěpán Smolík, který si pro sídlo své firmy Tlak Smolík s provozovnou v Břeclavi vybral Prahu.
„Obchoduji se zahraničím. V cizině každý ví, kde je Praha. Když se řekne břeclavská firma, tak cizinci nevědí kde to je,“ vysvětlil podnikatel. Jak dodal, má to samozřejmě i své výhody, protože kontroloři z finančního úřadu v Praze berou firmu zkrátka jako daňového poplatníka.

V Břeclavi jsou údajně kontroly častější, zdlouhavé a velmi osobní, s čímž se v hlavním městě člověk prakticky nesetká.

Vylepené plakáty v Břeclavi