„Co stojí za přípravou? Budu ale mluvit v litrech, jo?"

Dobrá.

„Dvě celé sedm litru fernetu. Šest a půl litru rumu. A kolem dvou set třiceti litrů piva."

Hm, tady se recese opravdu nezapře.

„To ne."

Slova a následný smích patří Miroslavu Vodákovi, který společně s kamarády s hustopečského spolku Všehoschopní stojí za sobotní recesistickou akcí s podtitulem Svatba na bitevním poli. Ta je spojená s drakiádou na improvizované celnici mezi Hustopečemi a Starovicemi.

Hustopečští se schází hodinu po poledni u centra volného času Pavučina. Na místě stojí nazdobený vůz tažený dvěma koňmi. Lidé jsou v kostýmech. Vtipkují. Popíjí. A připravují se na cestu skrz město směrem ke Starovicím. „Minulý rok byla bitva. Teď jsme se potřebovali usmířit. Jak Hustopečáci tak Starovičáci jsme u křížku vysadili lípu a nyní bychom měli spojit krev," líčí Vodák.

„Stačila útrata"

Krátce po třinácté hodině se průvod za doprovodu harmoniky a zpěvu dá do pohybu. Z opačné strany mezitím pomalu vyráží Starovičští. Mezi nimi například Zdena Kadlecová. „Bereme to konkurenčně. Kdo bude lepší!" směje se žena. Ano, i ona myslí svá slova s nadsázkou. „Jde především o setkání lidí, kteří se spolu pobaví. Navíc vyšlo nádherné počasí," pochvaluje si.

Průvody mířící k místu setkání jen sotva unikají pozornosti kolemjdoucích. Fotí. Mávají. Zdraví se. „Vždycky mě pobaví," přikyvuje jedna z žen. Další jí dávají zapravdu.

Měšťáci a vesničané, jak si účastníci akce říkají, se na hranicích potkávají opakovaně. Loni bojovali, letos se usmiřují. „Je to hlavně 
o srandě. Kamarádíme se se starostou Starovic, kterému se nápad na setkání zalíbil. 
A tak to začalo," vypráví Všehoschopný Vodák.

A teď tajemství, o kterém v začátku vědí jen někteří. Totiž, že jedna svatba bude jen na oko, avšak při druhé si svatebčané řeknou „ano" skutečně. „Najít někoho, kdo by se opravdu vzal? Nic těžkého. Naopak. V hospodě stačila útrata sedm set padesát korun a bylo to domluvené," dodává Vodák se smíchem. Tady pro mračící se tváře skutečně není místo.

Ostatně úsměvy nešetří velcí ani malí, kteří jsou na hranici katastrů spíše kvůli pouštění draků. Jejich rozličná provedení se vznáší vysoko nad hlavami davu.