Břeclavskou radnici tíží Vranův mlýn. S připravovanou úpravou areálu pod tamním zámkem se totiž stále častěji lidé ptají, jestli v projektu město počítá právě i s touto dnes již ruinou, která před dvěma lety dokonce vyhořela. Tu však vlastní podnikatel Ivan Omachlík, který ji získal na začátku devadesátých let.

„Ivan Omachlík nám chce mlýn prodat za patnáct milionů korun. Já už na podzim kandidovat nebudu a je mi svým způsobem jedno, jestli jej koupíme, nebo ne. Z hlediska budoucnosti věřím, že je správné tyto pozemky mít, i když je pan Omachlík získal za milion a lidé nás za to budou kritizovat,“ překvapil svým názorem břeclavský starosta Dymo Piškula.

Jak ale dodal, pořád má odpovědnost vůči lidem ve sdružení Pro Region, kteří se budou letos v podzimních volbách opět ucházet o místa ve vedení radnice. „Říkají mi, že vědí, že by bylo dobré mlýn koupit, ale před letošními komunálními volbami si myslí, že by je to mohlo ohrozit. Takže teď nevíme, jak pokračovat,“ přiblížil nelehké rozhodování starosta.

Ve sdružení je podle jeho slov situace nejasná. Někteří, jako místostarosta Pavel Dominik, jsou pro koupit mlýn do majetku města, například zastupitel Zdeněk Petr s tím však nesouhlasí.

Právě Dominik je také tím, kdo bude s Omachlíkem o neudržitelné situaci kolem ruiny za radnici mluvit.

Mlýn získal Omachlík na začátku devadesátých let od Jednoty Mikulov. „Budova patřila Jednotě a pozemky vlastnilo město. Společnost si původně chtěla z mlýna postavit své reprezentativní sídlo, ale Ivan Omachlík si koupil pozemky. Takže pak už Jednota ztratila manipulační prostor k tomu, aby je získala. Proto prodali mlýn jemu,“ prozradil místostarosta Martin Radkovič.

„V té době nemohl někdo tušit, že to s mlýnem takto dopadne. Také to mohl získat solidní investor, který by tam vybudoval hotel, což by i pro Břeclav bylo dobré,“ byl přesvědčený Piškula, který ví, že nemůže podnikatele nutit k tomu, aby mlýn prodal městu za nižší cenu, když má svou představu.

Podle svých slov nechtěl s Omachlíkem vůbec vyjednávat, projektanti i Jihomoravský kraj však chtějí, aby i mlýn byl součástí areálu.

Ivan Omachlík se odmítl telefonicky Břeclavskému deníku vyjádřit. Dokonce si ani nechtěl poslechnout otázku.

S nákupem mlýna za tak vysokou cenu nesouhlasí ani opoziční břeclavská zastupitelka Dagmar Adámková. „V současné době si myslím, že by se kupovat neměl. Vím, že vedení všechno směřuje k vybudování lesoparku u zámku, ale podle mého jsou peníze důležitější někde jinde. Pro mě je nejasná i koncepce parku, i když se nám na zastupitelstvu snažili projekt představit. Už dopředu se kvůli tomu vykupují pozemky, dělají se miniatury, ale přitom se neví, jestli to v této podobě opravdu bude,“ domnívá se Adámková.