Věž je možné navštívit poslední dva roky, ale výhled byl dosud omezený. „Měla by se z ní stát plnohodnotná vyhlídková věž a bude z ní vidět i na Lednici," potvrdil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček. Hotovo má být do konce roku. Náklady jsou zhruba devadesát tisíc korun.

Radost z toho má třeba Zuzana Nešporová z Moravského Žižkova. „Rozšíření vyhlídky na více stran vítám. Bude to super," těší se mladá žena.

4
měsíce. Za takovou dobu bude po opravách plně přístupná zámecká věž v Břeclavi.

Příští rok by se mohlo dočkat rekonstrukce i jižní křídlo zámku. Město tam hodlá vybudovat sociální zařízení, odloučené pracoviště informačního centra a víceúčelovou místnost na přednášky, výstavy či svatby. Orientační suma na opravy je zatím kolem dvaceti milionů korun. „Náklady zaplatí město z vlastního rozpočtu. Snažíme se získat dotaci, ale dosud se nám to nepodařilo. Jsou vypsané jenom na opravu národní kulturní památky a břeclavský zámek je pouze kulturní památka, na rozdíl třeba od lednického zámku. Rozhodli jsme se tak opravovat alespoň postupně," sdělil Pěček. Rozpočet projektu na opravu celého zámku činí asi dvě stě dvacet milionů korun.

Židovský hřbitov

Další peníze jsou potřeba k připravované opravě obřadní síně u židovského hřbitova. Břeclavští kvůli tomu v říjnu zažádají o dotaci z příhraniční spolupráce se Slovenskem. Projekt je připravený. Náklady na úpravu budou okolo deseti milionů. Novogotická stavba je nyní pro veřejnost po většinu roku uzavřená. „Je před rekonstrukcí, proto se otevírá asi jedenkrát za rok na Dny evropského dědictví," osvětlila břeclavská historička Alena Káňová.

Unikátní objekt je postavený z výrobků poštorenské lichtenštejnské keramičky. „V neděli jsem tam dělala komentované prohlídky s programem a přišlo téměř dvě stě lidí," zmiňuje Káňová zájem. Po opravě má podle ní síň potenciál k častějšímu otevření. „Mám připravenou stálou expozici na téma holokaustu, v úvahu připadá i výstava věnovaná historii celého židovského areálu," zamyslela se.