David G. Kamenný. Kdo by čekal, že se pod tímto pseudonymem skrývá bývalý břeclavský starosta Dymo Piškula. A vskutku. Jeho sbírka básní Čekání na lásku pořádně rozvířila vody na břeclavské radnici. Jak informovalo čtvrteční Právo, z tiskárny si jí minulé vedení města objednalo dva tisíce kusů a rozdávalo ji jako dárek při různých příležitostech.

Nové vedení města jen nevěřícně kroutí hlavou a dost dobře neví, co se zbývající asi tisícovkou výtisků udělá. „Nevím, proč se kupuje básnická sbírka, která nemá vazbu na město a na region. To bychom mohli vydávat každý něco,“ kroutil ve čtvrtek hlavou břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Jak místostarosta poznamenal, je mu srdečně jedno, kdo sbírku napsal. Zajímá ho, proč ji město vůbec koupilo. Navíc se mu nelíbí, že publikaci dostávaly třeba matky při vítání občánků. Podle jeho názoru jsou totiž verše dost depresivní. „Myslím, že maminky, které si to doma začaly číst, upadly do depresí,“ míní. Podle jeho slov je celá záležitost až příliš silné kafe.

Bývalý starosta Piškula Břeclavskému deníku přiznal, že se skutečně jedná o jeho dílo. „Je to moje knížka. Tady ale platí jedna věc – pro dobrotu, na žebrotu. Když jsme potřebovali levné dárky, tak ji tajemník nevědomky, protože nevěděl, že je to moje kniha, objednal v tiskárně Pálka za cenu tisku,“ nechal se slyšet.

Starosta mlčel

Na loňském reprezentačním plese města přitom Piškula nepřiznal, že jsou básně z jeho pera. Na společenské události tehdy knihu dostali všichni přítomní muži.

Vedení města objednalo v břeclavské tiskárně Pálka dotisk dvou tisíc kusů Piškulovy básnické sbírky za celkem 172 200 korun. To znamená, že jeden výtisk vyšel na zhruba osmdesát korun. Zakázku tohoto rozsahu může podle směrnice podepsat statutární zástupce města, kterým je starosta nebo první místostarosta.

„Na úřad přišla nabídka od tiskárny na tuto knihu. Dostal jsem pouze zadání, abych připravil pouze smlouvu, kterou podepsal pan místostarosta Dominik. Knihu jsem nevybíral,“ bránil se vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

„Přiznám se, že mně to bylo trochu divné, že je to zrovna básnická sbírka. Ale na druhou stranu jsem sám dostával dárky, takže ve finále mi bylo milejší podepsat básnickou sbírku než třeba zapalovač s logem města,“ okomentoval záležitost Dominik. Jak přiznal, tuší, že autorem knihy je Piškula, ale ten to podle něj nikdy veřejně nepřiznal.

I bývalý tajemník města Dalibor Neděla podle svých slov nevěděl, že se pod jménem David G. Kamenný skrývá břeclavský starosta. „Potřebovali jsme zajistit nějaké dárky, proto jsme oslovily některé tiskárny, zda mají k některým publikacím autorská práva. Z tiskárny Pálka nám řekli, že mají možnost tisknout tuto publikaci,“ vylíčil Neděla, který si nemyslí, že tím došlo k porušení nějakého zákona.

JIŘÍ ŠEVČÍK
ELIŠKA WINDOVÁ