Pracovní týden končí a nabízí se čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer strávit u televizní či počítačové obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.

Tentokrát vás pozvu na již pětadvacátý ročník Mezinárodního kytarového festivalu, který bude po celý příští týden opanovat Mikulov. Kromě odpoledních a večerních koncertů pro veřejnost akce nabídne pestré vyžití pro samotné kytaristy. Festival začne na tamním zámku v neděli dvacet minut po osmé hodině večerní koncertem Marcina Dylly z Polska.

Mikulovský festival věnovaný klasické hře na akustickou kytaru se po čtyřiadvacet let existence řadí k nejvýznamnějším akcím svého druhu. A to nejen v kontextu domácího hudebního dění, ale i ve středoevropském měřítku. Za hlavní cíle pořadatelé označují předvedení špičkových hráčů z celého světa, rozšíření obzorů přihlášených studentů či výměnu informací o nejnovějších trendech v tvorbě a interpretaci kytarové hudby.

Prakticky jsou tyto ideje naplňované díky koncertům, odborným přednáškám, diskusním seminářům, každodenní praktické výuce i prodejním výstavám mistrovských kytar a příslušenství, hudebnin, knižních publikací a hudebních nosičů. Festival tak není určený pouze odborné veřejnosti. Hojně jej navštěvují také amatérští muzikanti či hudební nadšenci. Za kytarovým svátkem se pravidelně navracejí i hosté ze zahraničí.

Za uplynulých čtyřiadvacet ročníků festivalu v Mikulově vystoupilo na sto dvacet sólistů z osmadvaceti zemí světa od Chile po Bělorusko. Letošní ročník statistiku navýší o deset sólistů, jedno duo a jedno trio. Program bude tradičně rozdělený do dvou bloků.

První půle bude zajímat především aktivní účastníky festivalu, kterých se každoročně schází kolem stovky. Najdou se mezi nimi studenti konzervatoří, učitelé základních uměleckých škol i nadšení amatéři. Po dopolední výuce v mistrovských třídách, jež povedou etablovaní zahraniční pedagogové, přijde řada na zkoušky kytarového orchestru, semináře, přednášky či prodejní výstavy. To vše v objektu bývalého Piaristického gymnázia v Mikulově.

Druhou část bude tvořit dvanáct veřejných koncertů v prostorách tamního zámku. Odpolední koncerty, jež budou začínat sedmnáct minut po páté hodině odpolední, se zaměří na vítěze mezinárodních kytarových soutěží. Kromě nich vystoupí také přihlášení účastníci festivalu a jejich společný kytarový orchestr. Na večerních koncertech dvacet minut po osmé budete moci slyšet například Aniella Desideria z Itálie, Zorana Dukiće z Chorvatska, Matea Dela Fonte z Brazílie či francouzské duo Paris Guitar Duo a rakouské trio Diknu Schneeberger Trio. O zahájení se v neděli postará Marcin Dylla.

Tento pětatřicetiletý polský virtuos patří mezi nejvýznamnější v klasické hře na kytaru v Evropě. Po absolvování prestižních škol v Katovicích, Basileji a Freiburgu sbírá ocenění po světových soutěžích, vyučuje a popularizuje klasickou kytaru.

PETR VLASÁK

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy